2011. augusztus. 15. 15:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 15. 16:36 Kult

Meghalt Kosaras Vilmos színész

Életének 71. évében elhunyt Kosaras Vilmos, a Kanadai Magyar Televízió producere. Az 1973 óta Kanadában élő színész-rendezőt Torontóban, augusztus 13-án érte a halál – közölte a család hétfőn az MTI-vel.

Kosaras Vilmos (Pufi) Zalabesenyőn született 1940. május 24-én. A Rózsahegyi Kálmán Színiiskolában 1962-ben végzett, majd a győri Kisfaludy Színház tagja lett. A budapesti Kamara Varietéhez 1965-ben került, ahol színészként és művészeti titkárként dolgozott, de rendezéssel, valamint díszlettervezéssel is foglalkozott. A magyar kabaré legnagyobb sztárjaival játszott együtt: Kabos Lászlóval, Kibédi Ervinnel, Feleki Kamillal, Bodrogi Gyulával, Voith Ágival, Latabár Kálmánnal lépett fel.

A Magyar Televíziónál 1966-tól dolgozott rendezőasszisztensként, Horváth Ádám mellett. 1967-től az újra megnyíló Moulin Rouge művészeti vezetője, rendezőasszisztense lett. A magyar revü megszállottja volt: Bogár Richárd, Medveczky Ilona, Izsmán Nelly, Szécsi Pál, valamint számtalan énekes, táncos és artista lépett fel műsorukban.

Kanadába 1973-ban ment ki, ahol Kertész Sándor színházában, a Torontói Művész Színházban lépett fel. Amikor 1987-ben Kertész bezárta a teátrumot, Kosaras Vilmos megalapította saját színházát, Torontói Magyar Színház néven. Több mint 150 hazai művészt hívott amerikai turnéra varieté műsorokba vagy színházi előadásokra.

A Torontói Magyar Színház 1993-ban Magyarországon vendégszerepelt a határon túli magyar színházak kisvárdai fesztiválján, ahol Arthur Miller Pillantás a hídról című darabját mutatta be hatalmas sikerrel. Kosaras Vilmos 1997-ben elnyerte a Pro Cultura Hungarica díjat, 2006-ban pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki. Zalaegerszeg 2008-ban tiszteletbeli polgárává avatta. Haláláig, immár 9 éve volt a Kanadai Magyar TV producere.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.