2011. március. 24. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 24. 15:20 Kult

Szobrok bukkannak elő a Városligeti tóból

Kortárs szobrok, installációk és különleges képzőművészeti alkotások népesítik be a Városligeti Csónakázótavat május 24-től. A Szépművészeti Múzeum szabadtéri, vizes tárlatát nagy várakozás előzi meg.

Különleges kiállítással jelentkezik a Szépművészeti Múzeum május végén: az európai uniós elnökség jegyében Művészet a tavon - Art on lake címmel kortárs képzőművészeti alkotásokat helyeznek ki a Városligeti tóra. A tárlat érdekessége, hogy 20 ezer négyzetméteren 25 művész munkáját - szobrát, installációját -tekinthetik meg az érdeklődők a partról vagy testközelből, ha csónakba ülnek és körbeevezik a vízi kiállítótermet.

A szlovák Erik Binder videó-, fotó- és térinstallációival vált ismertté, Budapestre viszont Várakozás című utcabútor együttese érkezik - pad és lámpatest, amely jól tükrözi a Városliget környékének hangulatát. Az osztrák Josef Bernhardt Madarakra várva című installációját ajánlotta fel a kiállításra, amely szárnyasok számára kialakított és birtokbavehető odúkból áll. Az olasz Mimmo Roselli, a „vonalak szobrászának” installációja a tó víztükrét köti majd össze a Vajdahunyadvár tornyával - három kötél segítségével.

Günther Uecker német képzőművész húsz méteres, vitorlákból és vashordókból álló víz-vitorla szobrát a helyszínen állítják össze, felhasználva a korábban a duisburgi tavon úszó 18 méteres másának alaprajzát. A finn Tea Mäkipää Atlantisza egy megborult ház, amely a vízből emelkedik ki, azt szimbolizálva, hogy a víz mindent körülölel, kérdés, észrevesszük-e a világunkat megbolygató változásokat, észleljük-e az azokat előidéző hatásokat.

Több magyar művész alkotása is látható lesz a vizes tárlaton: Kicsiny Balázs külön erre az alkalomra készített installációja, A késleltetett útra kelés, siettetett hazatérés négy bukósisakos alak köré épül, akik már a 2010-es, Időszakos feltámadás című installációban is felbukkantak. 

Kicsiny Balázs installációja a Budapet Art Fair-en
Bánkuti András

A Munkácsy-díjas Németh Ilona két tizenkét négyzetméteres úszó kertet (privát szigetet) alakít ki és ültet be növényekkel. A koncepció része, hogy ezeket újsághirdetés útján a kiállítás idejére ki is adja „gondozásra”. Kelemen Zénó Gömbölyített hurok elnevezésű geometrikus alkotása 50-100 süllyesztett led lámpát rejt majd, trükkösen megvilágítva a művet. El-Hassan Róza magyar-szír képzőművész roma kosárfonókkal közösen készült „szobra”, a szimbolikus jelentéssel bíró Felkiáltójel szintén a tárlat szerves részét képezi.

A kurátorok: Alexander Tolnay, Jerger Krisztina művészettörténész és Fitz Péter, a Magyar Universitas Program zsűrijének elnöke már 2008-ban megkezdte az előkészületeket. Felvették a kapcsolatot a művészekkel, akik 2009 tavaszától személyesen is felkeresték a helyszínt, hogy nagyobb rálátásuk legyen a környezetre és a körülményekre.

A Városligeti Műjégpálya és a hozzá kapcsolódó épületek felújítása még mindig tart, a tervek szerint három hét múlva kezdődhet el a kiállítás helyszínének kialakítása - mondta a rendezvény sajtótájékoztatóján Jerger Krisztina.

„A költségek egy részét - 80 millió forintot - a magyar állam állja, a többit egyéni támogatók, kulturális intézmények és cégek hozzájárulásaiból fedezzük” - mondta Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, hozzátéve, hogy a tárlat ingyenesen megtekinthető. Aki viszont közelebb merészkedne, és szeretne csónakba ülni, hogy körbeevezze a tóból kibukkanó műveket, számítson arra, hogy belépőt kell fizetnie. (2000-ben már rendeztek szoborkiállítást a Városligeti Csónakázótavon, 22 művész részvételével.)

A kiállítás május 24-től szeptember 4-ig tekinthető meg.