Svájcban őrizetbe vették Roman Polanskit
Amerikai elfogatóparancs alapján Svájcban őrizetbe vették Roman Polanski filmrendezőt szombaton este - jelentették be a zürichi filmfesztivál szervezői.
A Franciaországban élő, lengyel származású színész, film- és színházi rendező, forgatókönyvíró a zürichi filmfesztiválra utazott Svájcba, hogy átvegye az életművéért járó díjat vasárnap este. Az Egyesült Államok által még 1978-ban kiadott elfogadóparancs alapján vették őrizetbe a 76 éves művészt. A kiadatási döntésre várva ideiglenesen őrizetbe helyezték Svájcban Roman Polanski filmrendezőt.
A francia kulturális miniszter megdöbbenésének, a svájci filmrendezők szövetsége pedig felháborodásának adott hangot a történtek miatt. A berni igazságügyi minisztérium szóvivője elmondta, a svájci hatóságok ellenőrzik, hogy Polanski valóban kiadható-e az Egyesült Államoknak, ami néhány napba telhet. A filmrendező fellebbezést nyújthat be az őrizetbe vétel és az esetleges kiadatási határozat ellen is - tette hozzá. A szóvivő nem árult el részleteket az őrizetbe vételről, s azt sem fedte fel, hol tartják fogva a világhírű filmrendezőt.
Lengyelország és Franciaország közösen lépnek föl a Svájcban őrizetbe vett világhírű filmrendező, Roman Polanski szabadon bocsátása érdekében - közölte vasárnap a lengyel külügyminiszter. Radek Sikorski elmondta a PAP lengyel hírügynökségnek, hogy Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel megállapodtak abban, hogy közös felhívást intéznek a svájci hatóságokhoz az ügyben, egyszersmind azt tervezik, hogy kegyelmet kérnek Polanskinak Hillary Clinton amerikai külügyminisztertől.
© AP |
Polanskit 1977-ben tartóztatták le Los Angelesben, miután egy 13 éves kislány szülei feljelentést tettek ellene. A filmrendező egy másik hollywoodi sztár, Jack Nicholson villájában közösült a fiatal lánnyal, miután pezsgővel leitatta, és kábítószereket adott neki. Polanski negyvenkét napot töltött pszichiátriai megfigyelés alatt. Polanski elismerte, hogy jogellenesen szexuális viszonyt létesített a kislánnyal, de az ítélethirdetés előtt megszökött az Egyesült Államokból, s Franciaországban telepedett le.
A lengyel rendező addigra már olyan filmklasszikusokkal alapozta meg hírnevét, mint a Kés a vízben, a Rosemary gyermeke vagy a Kínai negyed. Franciaországban telepedett le, ahol állampolgárságot kapott, és tovább folytathatta filmes pályafutását (Őrület, A zongorista), ám azóta sem térhetett vissza Amerikába. Nem lehetett ott A zongorista című filmért neki odaítélt Oscar-díj átadásán, s azóta nem mehetett el 1969-ben, a terhessége nyolcadik hónapjában meggyilkolt felesége sírjához.
Samantha Geimer, az akkor 13 éves áldozat sohasem kérte Polanski elítélését. A Hawaiin élő háromgyermekes anya tavaly júniusban megerősítette, hogy Polanskit fel kellene menteni, és szerinte nem veszélyes a társadalomra. A rendező védői súlyos hibának tartották, hogy sem annak idején, sem azóta nem vették figyelembe az áldozat véleményét. A büntetőeljárásban annak idején elkövetett szabálytalanságokat Marina Zenovich tavaly bemutatott dokumentumfilmje tárta fel.