2009. április. 20. 19:56 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 20. 19:59 Kult

Linz egy zsidó család elkobzott Klimt-képét adja vissza

Linz városa visszaszolgáltatja egy nácik által kifosztott zsidó család örökösének Gustav Klimt egyik festményét - jelentette be hétfőn az észak-ausztriai város polgármestere, Franz Dobusch.

A 15 millió euró értékre becsült, egy nőt ábrázoló műalkotás eddig a városi múzeum gyűjteményének része volt. A kép visszaszolgáltatását Aranka Munknak, egy gyáriparos feleségének az örököse kérte 2007-ben. A kép Aranka Munk tulajdonában volt. Az asszonyt 1941-ben a lengyelországi Lódz koncentrációs táborába deportálták, ahol meghalt.
   
Az idei európai kulturális főváros, Linz önkormányzata által megrendelt független szakértői vizsgálat bebizonyította, hogy valóban a III. Birodalom idején a családtól elrabolt műalkotásról van szó - tette hozzá Dobusch.
   
Sophie Lillie szakértő azt is megállapította, hogy a kép Ria Munkot, Aranka lányát ábrázolja. A műalkotást, akár csak két másik képet, Ria 1911-ben történt öngyilkossága után rendelték meg a bécsi szecesszió mesterétől. Az átadás megegyezés alapján történik, semmilyen per nem indult az ügyben.
   
Ausztria 2006-ban egy döntőbíróság ítélete nyomán a bécsi Belvedere képtárban őrzött öt Klimt-képet adott vissza a Bloch-Bauer család örököseinek. Az egyik vásznat, Adele Bloch-Bauer 1907-ben festett híres portréját ugyanabban az évben 135 millió dolláros rekord összegért vásárolta meg Ronald Lauder amerikai kozmetikumgyáros. Bécs városa - precedenst teremtve - áprilisban szolgáltatta vissza Herbert Gutmann örököseinek Hans Makart festő Pappenheim halála című alkotását, amelyet egy német zsidó bankár 1934-ben kénytelen volt elárverezni, s amelyet a Bécsi Múzeum 1968-ban vásárolt meg egy dán műkereskedőtől.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.