Kétszáz ezüstpénzt találtak egy épülő mélygarázs helyén
Értékes leletek, egyebek mellett római kori falfreskótöredék, kőbe faragott sas és kétszáz középkori ezüstpénz is található a több ezer tárgyi emlék között, amelyek az elmúlt öt hónapban kerültek elő Pécsett, a Kossuth téri mélygarázs építését megelőző régészeti kutatások során - közölte az ásatást vezető régész a baranyai megyeszékhelyen szerdán tartott sajtótájékoztatón.
A Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának régészei február és július között kézi erővel mintegy háromezer köbméter földet mozgattak meg a 2009 végére kétmilliárd forintból felépülő, 275 parkolóhelyes mélygarázs háromezer négyzetméteres építési területén. Ennek eredményeképpen őskori hamvasztásos temető sírjait, I-II. századi római vízelvezető árkokat, útrészleteket, épületmaradványokat, edényégető kemencét, késő római temetőt, oltárkövet, s padlófűtéshez használt csatornát is feltártak.
A középkorból Árpád-kori kerámiák, Zsigmond király uralkodása alatt készült kályhacsempék, különböző üvegek, törökkori épületek romjai, egy Pál apostolt ábrázoló kőfaragvány és egy befejezetlen pince került elő. Utóbbi védettséget kapott, így a mélygarázst annak megőrzésével építik meg.
Nagy Erzsébet, a múzeumi igazgatóság régészeti osztályának vezetője azt mondta: a régészeti szempontból nagy területen végzett ásatások eredménye nemcsak az év végén egy kiállítás keretében a nagyközönség számára is megtekinthető értékes leletek megtalálása volt, hanem az is, hogy sikerült megismerni a római kori Pécs, azaz Sopianae különböző időszakait. Erre az eddigi kutatások nem adtak lehetőséget.