2007. június. 20. 14:15 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 22. 12:22 Kult

A hőség városa

Múzeumok Éjszakája: egy éj, amikor minden rendben van a magyar kiállítótermekben. Tori Amos: csendes szupersztár. The Cult: a legeslegkomolyabb rockbanda Budapesten. Múzsák a Körzőgyárban! Animációs filmnapok Kecskeméten. A Zene Ünnepe: forró ritmusok a hőségriadóban. No Man's Land: elektro ünnep Egerszalókon. Minden, ami mozgás: táncbiennále Győrben! Programok ínyenceknek a hvg.hu-tól!

 
Nagy hang, nagy élet
Piaf

Nem, nem bánt semmit sem... A világon az egyik legnagyobb hatású énekesnő volt Edith Piaf (Marion Cotillard alakítja). Életét a legszörnyűbb drámák és a legfényesebb csillogás kísérte - ebben előképe volt a későbbi nagy popsztároknak. Kilátástalan és reménytelen gyermekéveiben, hogy éhen ne haljon, az utcán énekelt és koldult. Itt fedezte fel az egyik párizsi kabaré igazgatója, és nyitotta meg előtte a hírnév kapuját. A törékeny énekesnő lábai előtt hevert a világ, de ő mégsem volt boldog. Szerelme tragikus körülmények között meghalt, Piaf az alkohol és a drogok rabságába került. Ebben is előkép volt. Nem bánt semmit sem...

La Môme- francia-angol-cseh filmdráma, 2007 R.: Olivier Dahan

 

Egy éjszaka, amikor minden rendben
Múzeumok Éjszakája

Június 23-án ismét egy éjszaka erejéig úgy teszünk, mintha minden rendben volna a hazai múzeumokkal. Nem, nem akarunk itt, egy programajánlóban ünneprontók lenni, de a helyzet mégiscsak az, hogy a hazai kulturális politika "fenn az ernyő, nincsen kas"-t játszik a múzeumok ügyében. Van néhány nagy múzeum a kirakatban, a felépítmény epdig az életbenmaradásáért küzd. Pénzelvonás, összevonások, elbocsátások, átminősítések, zűrök - még az ország nagyobb városaiban is. A kétezres évek amúgy is annak újragondolására késztetnek, hogy "mi is a múzeum". De akkor tényleg gondolkodni kellene, nem a fiskális logikát alkalmazva mindenhol. Megakiállítások, húzónevek, kígyózó sorok: a Szépművészeti perecedenst teremtett, de ezt nem tudják követni mások. Részben, mert nincs pénz, részben, mert nincs politikai támogatás - és szakmailag fölösleges is. A múzeum nem(csak) a show, hanem a tudományos kutatás terepe is.

Június 23-án azonban show lesz, méghozzá a legjobb fajtából. Minden intézmény megmutatja, mit tud. Közönségcsalogatás, múzeummarketing, ahogy tezsuik. A lényeg, hogy tavaly jó volt és valószínűleg idén is az lesz. Úgy legyen! Részletes program itt.

Június 23; Budapest, Pécs, Herend, Veszprém, Debrecen, Berettyóújfalu, Dunaújváros, Szeged (Algyő), Eger, Esztergom, Győr, Gödöllő, Székesfehérvár, Szeged, Nyíregyháza, Miskolc, Kecskemét .

    

Mégis mozog
8. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

A 8. Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon, amely egyben a nemzetközi animációs filmművészet találkozója is, 26 országból neveztek alkotásokat. A fesztiválra nevezett filmek versenyének eredményhirdetése szombaton lesz, de az esemény vasárnap, a díjnyertes alkotásokból készülő válogatás főtéri vetítésével fejeződik be.
Kecskeméten az első animációs filmfesztivált 22 évvel ezelőtt rendezték meg azzal a céllal, hogy bemutatkozási lehetőséget teremtsen a hazai alkotóknak és műhelyeknek. A program az 1990-es évek közepétől bővült ki a nemzetközi versennyel.

A KAFF két fesztivál párhuzamosan: magyar animációs filmek fesztiválja és az európai animációs mozi és televíziós játékfilnek nemzetközi fesztiválja. A Kecskeméti Animációs Filmfesztivált egy rajzfilmstúdió, a Kecskemétfilm Kft. szervezi. A rajzfilmstúdió húsz éve, 1985-ben rendezte meg az első animációs filmszemlét. Kezdetben ez a filmszemle csak a magyar filmek seregszemléje volt egy-két külföldi programmal. Részletesebben itt!

június 24-ig, Kecskemét

Győr, Körzőgyár, Szeged (Oldaltörés)


Minden, ami tánc
Győri Táncbiennále

A tánc ma már nem csak a balett, de nem is pusztán a néptánc, a mozgásszínháztól a street-műfajokig nagyon széles a skála, és igen nagy a kifejezésmódok tárháza is. A klasszikus balettől a néptáncon át az alternatív előadásokig a táncművészet minden műfajából kaphatunk ízelítőt a Győri Táncművészeti Biennálén. Három helyszínen: Győri Nemzeti Színház; Kisfaludy terem; A Győri Nemzeti színház előtti tér.
A részletes program itt!

június 24-ig; Győr

 

Provokatívan, szépen
Múzsák a Körzőgyárban

A Körzőgyár egy új, izgalmas művészeti helyszín! Legújabb kiállításán 9+1 (a múzsák létszámát kicsivel meghaladó) fiatal fotó- és videóművészt mutat be, akik e klasszikus témához teljesen új megközelítésben nyúlnak. A kiállítás kísérletet tesz a fogalom és jelenség újraértelmezésére.

Kiindulópontok: intimitás, szubjektivitás, érzelem, kötődés, kifinomultság és provokáció. Miért ne lehetne a múzsa férfi? Miért ne lehetne egy női alkotónak is múzsája? És a többi... de leginkább: Hogyan létezik ma a múzsa a fotográfiában? Akik választ adhatnak: Elek Judit Katalin, Fekete Zsolt, Kudász Gábor Arion, Puklus Péter, Ridovics András, Skenderović Lidija, Szabó Benke Róbert, Szász Lilla, Szöllősi Géza, Szörényi Beatrix

július 21-ig; Bp. Körzőgyár


Megruházva
Papp Janó jelmezeiből


A szegedi születésű művészt csodagyerekként tartották számon, már 13 esztendősen önálló tárlatot rendezett.Papp Janó jelmeztervező alkotásaiból most kiállítás nyílt Szegeden; a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyén látható tárlaton a művész mintegy félszáz ruháját, jelmezét, makettjét csodálhatják meg az érdeklődők. 
 
Napjainkban alig akad olyan fővárosi színház, ahová Papp Janó ne készített volna viseleteket, de Milánó, Velence, München, Tokió és New York teátrumaiban is megfordult tervezőként - tette hozzá. A 37 éves alkotó eddigi pályafutása során csaknem négyszáz színdarab és film számára álmodta meg a jelmezeket. Összességében tízezer öltözetet tervezett, ebből több mint ezerkétszázat Az ember tragédiája című előadásra, amelyet a Szegedi Szabadtéri Játékokon állítottak színpadra. A szeptember 9-ig látható kiállításon olyan hírességek által hordott színpadi viseletek is láthatóak, mint Kaszás Attila, Rost Andrea, Kishonti Ildikó, Gregor Bernadett vagy Béres Ilona. A tárlaton mintegy ötven ruhát, jelmezt, jelmezmakettet - ezeket a művész kisbabáknak hívja - tekinthetnek meg az érdeklődők. Mindemellett grafikák és a színdarabokról készült fotók érzékeltetik a Papp Janót jellemző tervezői stílust.

szeptember 9-ig; Szeged, Móra Ferenc Múzeum


PeCsa, Sportaréna, No Mans Land (Oldaltörés)




A hvg.hu tippje!

Sanctuary
A The Cult Budapesten

© gretschguitars.com
Gitár, dob, basszus, ének. Lecsupaszított felállás, azaz archetipikus. A The Cult talán a legtisztább "rock", ami csak létezhet: kicsit blues-os, sötét, energikus, mint egy mozdony. Fémesen csillogó, éles és kemény zene. Ian Astbury énekes és Billy Duffy gitáros mellett változott a felállás, de a Cult maradt, ami volt. A new wave, a dark, a metál különféle korszakai sem ártottak nekik. Időnként abbahagyták, de most újra nyomják - ezerrel.
 
A Pecsa, a mostani budapesti buli helyszíne így harangozza be a kultarcok eljövetelét: a The Cult egy kemény rock zenekar egy kis pszichededikával fűszerezve, mely a The Doors, a Led Zeppelin és az AC/DC erős hatására jött létre. Britanniában a ’80 évek közepén olyan dalokkal törtek be a slágerlistákra, mint a "She Sells Sanctuary”, "Rain", és a "Revolution", majd a ’80-as évek végére meghódították az amerikai heavy metal piacot is a "Love Removal Machine" című számmal. Habár az 1989-ben megjelent Sonic Temple az zenekar kereskedelmileg legsikeresebb albuma, a ’80-as évek végén és a ’90-es évek elején a zenekar eléggé háttérbe szorult alkohol problémák és a színpadon kívüli feszültségek miatt. 1995-ben a The Cult felbomlott, melyet a Dél-Amerikai turnén keletkezett problémákkal magyaráztak. 1999 és 2002 között a zenekar újraalakult, hogy feljátsszák Beyond Good and Evil című albumukat, és hogy Ázsiában és Kelet-Európában újra kiadják lemezeiket. 2006-ban úgy döntöttek, hogy egy világ körüli turnéra vállalkoztak. 2007 februárjában hozzáláttak legújabb lemezük felvételihez is.

június 25; PeCsa

 

Ne lőj a zongoristára
Tori Amos

© muco.hu
Nemcsak a slágerlistás dalnokoké a világ! Tori Amost nem veszi körül nagy felhajtás, amit csinál nem trendi és nem is akar azzá vélni. Mégis, eladott 12 millió lemezt, anélkül, hogy elmondhatná magáról, hogy a top 10-ből válogató zenei rádiók "rongyosra" játszanák korongjait, s ő maga sem illik a bulvársajtó címlapjára. Viszont igazán színvonalas, hallgatható, elgondolkodtató zenét játszik és úgy látszik annak, aki a zenét szereti, ez bőven elég.

Tori Amos 1963-ban született, mint Myra Ellen Amos. Két és fél éves volt, amikor először zongorához ült, ötéves volt, amikor elkezdett instrumentális darabokat komponálni.

Először 1977-ben figyeltek fel rá, amikor megnyert egy megyei tehetségkutató versenyt "More Than Just A Friend" című dalával és ismertté tette magát Washington D.C. környékén. Ez a szám lett később az első kislemez dala, amelyet 7 inches korongra helyileg készítettek a család és a barátok számára. A B-oldalra egy szintén saját szerzemény a "Walking With You" került fel. Körülbelül ebben az időben vette fel a "Tori" nevet, mert egy barátja azt mondta, sokkal inkább Tori-s, mint Myra Ellen-es arca van.

A '90-es évek elején a női énekes-dalszerzők között a frontvonalon nyomult és nevezetes volt arról is, hogy az elsők között használta fő hangszerként a zongorát.

június 24., Budapest Sportaréna


Elektro. Transz. Természet.
No Man's Land Fesztivál, Egerszalók


Valódi piaccá kezd szilárdulni a kisebb, de konkrétabb célcsoportot mozgató elektronikus fesztiváloké. A szerdán kezdődő és vasárnapig tartó fesztiválon a szervezők négy-ötezer részvevővel számolnak, aminek jelentős hányadát külföldi fesztiválozók adják. Az idén harmadik alkalommal összeálló „közösségi élményt” ez évben Egerszalókon, a Laskóvölgyi víztározónál rendezik meg. Az egri Bükkalja legnagyobb felszíni vize mellett három fő és számos mellékhelyszín várja az odalátogatókat. A Nagyszínpad mellett a megejtő nevű Kiskoszos, valamint a Performansz és Világzenei színpadon lépnek fel a meghívott művészek. A szervezők szerint a No Man’s Land kevésbé goafesztivál: zenei repertoárjában a progresszív trance-től az elektrón át a minimálig ível a fellépők sora. A No Man’s Land Fesztivál a zöld szellemiség jegyében szerveződik. A szabadtéri fesztiválok sajnos akaratlanul is szennyezik, rombolják a rendezvények otthonául szolgáló Természetet. A kezdeményezéssel a fesztivál szeretne minél többet tenni a természetben való „károkozás” minimalizálásáért. A környezet tudatos megóvásában a Recycle Mission Csapat segíti a fesztivált. Nekik köszönhetően a hulladék és cigarettacsikkek gyűjtésére olyan megoldások állnak elő, melyek a fesztiválozóktól csak egy parányi együttműködést és odafigyelést igényelnek.

A bulit a Korai Öröm koncertje nyitja, s a fellépők nagy része a mainstream vonaltól távoli elektro-világokba kalauzolja az érdeklődőket. Csak ízelítőül: az Element, a Cosmo, Danger, Son Kite és Kalumet élő fellépése ígérkezik kiemelkedőnek. Részletek itt.

június 24-ig, Egerszalók

Szóljon hangosan
A zene Ünnepe

Szeretünk ünnepelni. Sőt, "hülye, aki nem ünnepel"(?). Jó, ezt ne keverjük bele egy porgramajánlóba... A Zene Ünnepe már nálunk is tradíció. Amelyhez híven a nyári napforduló idején, június 21-én lesz idén is a Zene Ünnepe. Budapesten öt nagy helyszín ad otthont az eseménynek, ezek közül is kiemelkedik a Hangfoglalás színpada a városligeti Királydombnál, ahol többek közt az olasz Mau Mau lép fel. A koncertek mind ingyenesek.
Mi kell még? Éljen tehát a zene! Részletes program itt!

június 23; Budapest