Nem csak Sziget van: elektronikus alternatívák
Valódi piaccá kezd szilárdulni a kisebb, de konkrétabb célcsoportot mozgató elektronikus fesztiváloké. Ezek közül e héten a No Man’s Landet, majd augusztus közepén az O.Z.O.R.A. Fesztivált is újfent megrendezik, növekvő látogatószámmal, amelyben egyre nagyobb a külföldiek aránya.
Bulik jönnek, mennek, emlékfoszlányokat hagyva; de kevés felemelőbb és emlékezetesebb van annál, amikor szabadtéren élhetjük át a partizás örömét. A szabadtér tud valamit: aki valaha járt szabadtéri goapartin, emlékszik a hajnalokra, amikor a nap első sugarai keltik új életre az egész éjjeli táncban megfáradt bulizókat. A zene vidámabbá válik, új lendületet ad, átad az ébredés érzésének, s felkészít az akár egész délelőtt tartó táncra.
© No Man’s Land |
Míg a nagy fesztiválok kulturális olvasztótégelyként működnek, az egy-egy műfajra (vagy életérzésre) szakosodott rendezvényeknél sokkal inkább megjelenhetnek az igazi zenei csemegék, amelyek nem élnének meg egy tömegbulin.
Tizenhat hektárnyi zöld terület, erdővel, tóval, patakkal, mezőkkel: ez a héten startoló No Man’s Land Fesztivál (NML) területe, ami eleve sokkal nagyobb személyes szabadságot tesz lehetővé a kikapcsolódni vágyóknak, mint akármelyik hazai megafesztivál – kezdi a fő különbségek kiemelését a hvg.hu kérdésére válaszolva Mihovics Palma, az NML egyik szervezője.
© No Man’s Land |
A Nagyszínpad mellett a megejtő nevű Kiskoszos, valamint a Performansz és Világzenei színpadon lépnek fel a meghívott művészek. A szervezők szerint a No Man’s Land kevésbé goafesztivál: zenei repertoárjában a progresszív trance-től az elektrón át a minimálig ível a fellépők sora.
© No Man’s Land |
A Performansz színpadon tánc- és színházi előadások, napi jóga-, derbuka- és didgeridoo-oktatás, valamint capuera-bemutató színesíti a kínálatot. A zsonglőrtalálkozónak hála a nagyszínpad mellett külön helyet kapnak a tűzzsonglőrök. A konzumálás nélkül szenvedők, éhezők és szomjazók 25 standnál tömhetik bendőjüket és üríthetik pénztárcájukat.
A környezetvédelemre és a természet megóvására különös gondot fordító szervezők a hvg.hu megkeresésére külön kiemelték és ezúton is arra kérik a fesztivál látogatóit, hogy a nagy gonddal és szelektíven végzett hulladékgyűjtést támogatandó, mindenki a kijelölt helyre hordja szemetét, beleértve a cigarettacsikkeket.
© goa.hu |
A szervezők öndefiníciója szerint a régebbi pszichedelikus goában erős O.Z.O.R.A. Fesztiválra idén ötezer körüli vendéget várnak, s erre Verebes szerint meg is van minden esély, minthogy az előzetes jegyeladások majdnem két hónappal a start előtt már 600-nál járnak. A magyar bulinak híre ment: az idén tavasszal a műfaj őshazájában, az indiai Goa tartomány partijain megfordultak is arról számoltak be, hogy találkoztak az Ozora szórólapjaival. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy a goakultúrában mozgók jelentős hányada nagy világutazó, aki egy egyhetes megmozdulásért vagy teliholdas buliért Dél-Afrikától akár apró vietnámi szigetekig bárhová képes elmenni.
Ozorán öt napon át két színpadon zajlik majd a mulatság, de ez korántsem jelenti azt, hogy minden más mellékes volna. A program tanulmányozása során olyan érzése van az érdeklődőnek, mintha egy nagy törzsi közösség csábítaná, s erre a szervezők is igyekeznek ráerősíteni.
© goa.hu |
Verebes külön kiemeli, hogy a tavalyihoz képest komoly fejlődésen megy keresztül a chill out (azaz pihenő) részleg, mely egy fedett sátorban kap helyet, és a brit Inside Us All formáció gondoskodik benne a vizuális élményről a pihegők számára, harminckét projektorral, vetítővel. Idén a nagyszínpad felett is lesz árnyékot adó naptető, melyet mandalaformában helyeznek majd el a felhevült táncolók felett. Az idén 24 millió forintos összköltségvetésből gazdálkodó rendezvényen a tavalyinál 20 százalékkal erősebb hangrendszer biztosítja a hangerőt – teszi hozzá a főszervező.
A fellépőkről is szót ejtve mindenképp ki kell emelnünk Hallucinogent, Man With No Name-et, Laughing Buddha-t, a nemzetközileg elimsert magyar Para Halut, a hamvaiból közel egy évtized után feltámadó legendás Trancewavet, Silicon Soundot, Shane Gobit, és a csak dj-szettel, de a chill out színpadon szintén fellépő Shponge-t. Meglehet, a monstre-fesztiválok "népfrontos" programjába nem férnének be, de a kisebb rétegrendezvényekére igen. S úgy tűnik, a hazai fesztivál "small business" velük előbb-utóbb igazi üzletté növi ki magát.