Egy magyar város mellett Isztambul is kulturális főváros lenne
Isztambul bejelentette indulási szándékát az Európa Kulturális Fővárosa 2010 címért, de az Európai Unió nem hozott döntést pályázata ügyében - mondta Mesterházy Balázs miniszteri biztos.
A kulturális tárca megbízottja annak kapcsán beszélt a pályázatról, hogy Kósa Lajos, Debrecen polgármestere előző napi sajtótájékoztatóján azt mondta: az Európai Unió 2010-re harmadik kulturális főváros megjelölésére felkérte Törökországot, amely már meg is nevezte Isztambult.
Az Európai Unió kulturális miniszterei tavaly májusban határoztak arról, hogy 2009-től évente két település, egy régebbi és egy új tagállam városa együtt legyen Európa kulturális fővárosa.
Az akkori döntés értelmében 2010-ben egy magyar és egy német város viselheti a címet. A magyar város kiválasztására a kulturális minisztérium pályázatot hirdetett, az eredményt korábbi közlések szerint még e hónapban nyilvánosságra hozzák.
Mesterházy Balázs szerint nincs arról szó, hogy az Európai Unió döntött volna arról, Isztambul is elnyeri 2010-ben az Európa kulturális fővárosa címet. Azt mondta, hogy Isztambul "harmadik országból származó városként", vagyis nem régebbi vagy újonnan csatlakozott EU-tagországként jelentette be indulási szándékát, és tudomása szerint hivatalosan be is adta pályázatát.
Mint kifejtette, az uniós határozat értelmében lehetőség van arra, hogy olyan ország városa is megkapja a címet, amely nem EU-tagország. Így például 2007-ben Luxembourg mellett a romániai Nagyszeben, 2008-ban pedig a nagy-britanniai Liverpool mellett a norvégiai Stavanger lesz Európa kulturális fővárosa - mondta, jelezve: arról nincs tudomása, hogy 2009-re jelentkezett volna egy harmadik város.
A miniszteri biztos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az általa említett uniós határozatban azzal számoltak: egy plusz egy, vagyis két város nyeri el a címet.
Viszont 2010-ben az új rendszer szerint két uniós városhoz csatlakozna egy nem uniós harmadik, erre még nem volt példa - közölte, hozzáfűzve: a kialakult helyzet megítélése nem egyértelmű, jogértelmezési kérdések vetődhetnek fel.
Mesterházy Balázs szerint Isztambul szándékáról nem hivatalosan értesültek; a bejelentésről tájékoztatták a magyar miniszterelnököt és a magyarországi pályázat elbírálását segítő nemzetközi tanácsadó testületet.
Rámutatott arra, 2011-től egy új javaslat értelmében nem lesz lehetőség arra, hogy egy harmadik város is elnyerje az Európa kulturális fővárosa címet. Arra a kérdésre, hogy a magyarországi pályázatot befolyásolja-e a törökországi város indulása, a miniszteri biztos azt felelte: erről nem tud nyilatkozni, ám véleménye szerint "egy szempontot minden bizonnyal jelenteni fog".