2004. július. 14. 14:49 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Veterán virtuózok: jazz az ínyenceknek

Jimmy Smith Szereti Ön a Hammond orgonát? Ha hirtelen nem jut eszébe, körülírjuk, melyik hangszerről is van szó.

Jimmy Smith

Szereti Ön a Hammond orgonát? Ha hirtelen nem jut eszébe, körülírjuk, melyik hangszerről is van szó. Hát arról az órmótlan, kétszintes billentyűzetű, különös szerkezetetről, amelynek egyik tartozéka egy körbe forgó hangszóró. Arról az izgalmas, lebegő hangú, éteri hangzású különös hangszerről, amely a jazzben és a progresszív rockban egész fejezetet nyitott! A Hammond hangja ismét divatos (egy-egy hangszer horribilis összegekbe is kerülhet ma), olyan mesterei voltak a múltban, mint Keith Emerson és Jon Lord és olyanok hozták be újra a kortárs, modern jazz-hangzásba, mint James Taylor. Most Budapesten koncertezik a Hammond-orgona egyik ős-mestere Jimmy Smith. A lassan nyolcvan éves művész honosította meg a jazzben és a rhythm and bluesban ezt a hangszert; funky-s ritmizálás, blues-os érzelemgazdagság jellemzi szólóit. Igazi különlegesség lesz ez a koncert; a soul és a jazz szerelmesei ne hagyják ki Jimmy Smitht és zenekarát.

július 16.; Millenáris Park, Budapest, II. Fény u. 20-22.



Billy Cobham

Valamikor a nyolcvanas évek közepén, szinte inkognitóban lépte át az osztrák-magyar határt és jött el Budapestre koncertezni. Dobosok és jazz hívők álltak sorban akkor az Almássy térnél, hogy bejussanak Billy Cobham alkalmai koncertjére. Azóta többször járt már újra itt (többé nem titokban) más-más korszakaiban, más-más felállású zenekarával. Most a gyulai jazzfesztivál látja vendégül a virtuóz jazzdobost, a Mahavishnu Orchestra, a Dreams egykori alapítóját, több tucat lemez világhírű közreműködőjét. Új, nemzetközi csapatával, a Culture Mix-szel érkezik.

július 17; III. Gyulai Vár Jazz Fesztivál, Tószínpad
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.