A környéket több mint két hete naponta több száz kisebb földrengés rázza meg, mivel a vulkáni magma felgyülemlett a földfelszín alatt mintegy 5 kilométer mélyen.
Sietve hagyták el a vendégek az Izland egyik leghíresebb nevezetességének számító, Blue Lagoon fürdőjéhez tartozó szállodákat csütörtök kora hajnalban, miután egy 4,8-as erősségű rengés riasztotta fel őket álmukból.
Egy izlandi taxisofőr az Euronewsnak azt nyilatkozta, hogy mire a helyszínre ért, már legalább 20-30 taxi sorakozott a környéken, ahol lávakövek hullottak az úttestre, pánik és zűrzavar uralkodott.
Az emberek azt hitték, hogy vulkánkitörés készülődik.
A Reykjanes-félszigeten található Thorbjorn-hegy környékét több mint két hete naponta több száz kisebb földrengés rázza meg, mivel a vulkáni magma mintegy 5 kilométer mélyen a föld alatt felgyülemlett.
Az izlandi meteorológiai hivatal szerint október 27. óta 9 centiméterrel emelkedett a föld a környéken, anélkül, hogy a kitörés közvetlen jelei mutatkoznának.
Jelenleg nincs jele annak, hogy a földrengési aktivitás elérné a felszínt, de nem lehet kizárni egy olyan forgatókönyvet, amikor ez változik és lávakitörést okoz Thorbjorntól északnyugatra fekvő területen – közölték az izlandi tudósok, akik folyamatosan monitorozzák a helyzetet.
Thorvaldur Thordarson vulkanológus ennél konkrétabban fogalmazott, azt mondta:
Fel kell készülnünk a legrosszabbra, a tegnapihoz hasonló, 5-ös erősségű földrengések a kitörések ismert előjelei.
A Blue Lagoon, ahol a turisták a geotermikus hatás miatt, természetes módon felmelegített tengervízben fürdőznek, csütörtökön közölte, hogy az éjszaka úgy döntött, hogy ideiglenesen bezár, és november 16-ig biztosan nem nyit ki.
Izlandon, amely az Atlanti-óceán északi részén, egy vulkanikus forró pont felett helyezkedik el, átlagosan négy-ötévente történik kitörés. A közelmúltban a legnagyobb felfordulást az Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése okozta, amely hatalmas hamufelhőket lövellt a légkörbe, és széles körű légtérzárlathoz vezetett Európa felett.
Az Izland délnyugati partvidékén található Reykjanes-félszigethez tartozik egy vulkáni rendszer, amely 2021 óta háromszor tört ki, miután 800 évig szunnyadt.
Grindavíkban, a 3400 lakosú halászvárosban a lakosok már több szeizmikus epizódot is átéltek, amióta a Reykjanes-félsziget három évvel ezelőtt elkezdett dübörögni. A tegnap esti rengések a korábbiaknál erősebbek voltak.
Az elmúlt 24 órában a hivatalos tájékoztatás szerint csökkent a szeizmikus aktivitás, de az azt megelőző napon csaknem tizenötezer földrengést regisztráltak a környéken. A meteorológiai hivatal természeti katasztrófa-szakértője szerint tegnap dél óta óránként harminc-negyven földrengés történt.
Tegnap éjféltől több mint kétszáz földrengést regisztráltak, de ezek mindegyike kettes erősség alatti volt.
A hvg.hu egyik olvasója idén augusztusban videózott vulkánkitörést Izlandon:
Olyan, mintha sziklához csapódna a víz - Friss videók az izlandi vulkánkitörésről
A hvg.hu egyik olvasója épp ott van Izlandon, ahol még most is aktív egy vulkánkitörés.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.