Az illetékes tárca még pár hónapig segíti kedvezményes kamattal az aszálykárok miatt nehéz helyzetben lévő gazdákat.
Az Agrárminisztérium 2023. március 31-ig meghosszabbítja az aszály által sújtott mezőgazdasági termelők számára nyújtott Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel emelt szintű, legfeljebb 14 százalékos kamattámogatását.
A kamattámogatással segített hitelkonstrukciót állattartók és az igazoltan aszálykárral érintett növénytermesztők vehetik igénybe. Azt írja az agrártárca, hogy azért született a mostani döntés, mert az idei történelmi léptékű aszályhelyzet, az energia- és takarmányárak robbanásszerű emelkedése komoly terheket jelentenek a gazdálkodóknak.
Az állami kamattámogatás mértéke legfeljebb 14 százalék úgy, hogy a hitelek induló éves kamatterhe a kamattámogatás figyelembevételével ugyancsak nagyon kedvező, jelenleg 6–7 százalékos. A mostani döntéssel a megkötött hitelszerződések hatálybalépési idejét tehát március 31-ig meghosszabbítják, de – mint írják – az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel a normál kamattámogatás mellett azt követően is igényelhető lesz.
Az alapkonstrukció feltételei is javulnak
Az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel alapkonstrukciójához kapcsolódóan is fontos változás történt azzal, hogy az Európai Bizottság jelentősen megemelte az ukrán-orosz konfliktus miatt kialakult gazdasági nehézségek enyhítését szolgáló, korlátozott összegű támogatások keretösszegeit és a támogatások odaítélhetőségének határidejét.
Ennek alapján a 2023. december 31-ig hatályba lépett Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel rendelkező vállalkozások is a magasabb keretösszeg terhére vehetik igénybe a konstrukcióhoz kapcsolódó kamat- és kezességi díj támogatást. Ez élelmiszer termelők, illetve mezőgazdasági termék feldolgozók/forgalmazók esetében 2 millió euró, mezőgazdasági termelők esetében 250 ezer euró. halászati ágazat esetében 300 ezer euró.
Így működik az aszályhitel
Az aszálykárosultak Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitele jelenleg a mezőgazdasági termeléshez kapcsolódóan 3 éves futamidejű kölcsön felvételét teszi lehetővé a fentebb leírt kamattámogatással. A hitelkérelmekhez mellékelni kell a megyei kormányhivatalnak az aszálykárra vonatkozó igazolását, vagy igazolni kell az állattartói státuszt fél évnél nem régebbi kiállítási dátumú, a TIR-ben elérhető, 1350-es számú tenyészetigazoló lap másolati példányával. A hitelkérelmeket (igénylőlapot) a KAVOSZ Zrt. által működtetett regisztráló irodákban lehet benyújtani – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.