Rendkívüli támogatásról döntött a kormány.
A rendkívül súlyos aszályhelyzetre tekintettel a kárt szenvedett gazdálkodók és a nehéz helyzetben lévő állattartók számára 3 százalékra mérsékli az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolódó kamatot a kormány – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Nagy István tájékoztatása szerint augusztus végéig 1,3 millió hektár szántó- és ültetvényterületre jelentettek a termelők aszálykárt. A szárazság és a csapadékhiány a tavaszi vetésű kultúrákat különösen súlyosan érinti, illetve az állattenyésztők takarmánybázisa is veszélyezteti.
Az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzs javaslatára a kormány ezért úgy döntött, hogy az érintett agrárvállalkozások számára kiemelten kedvező kamatozású, szabad felhasználású folyószámlahitel felvételének lehetőségét biztosítja. A döntés értelmében a kormányhivatalok által igazolt aszálykárral rendelkező növénytermesztők, valamint az összes állattartó az általuk újonnan felvételre kerülő Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez az Agrárminisztérium a szükséges mértékű, de legfeljebb 14%-os kamattámogatást biztosít olyan módon, hogy a felvételre kerülő hitelek éves kamatterhe 3% legyen.
A kiemelt támogatás a tervek szerint a legkésőbb 2022. december 31-ig megkötött új hitelek esetében nyújtható. A program egyéb feltételei változatlanok maradnak. A szükséges jogszabály-módosításokat és a végrehajtásban közreműködő partnerekkel az egyeztetéseket az Agrárminisztérium soron kívül elkezdi – emelte ki Nagy István.
A magyarországi aszályhelyzetről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
A kukorica odalett, alma nem is volt, és már a jövő évi termés is veszélyben van
Ahol nem öntöztek, az egész termés odalett, ahol igen, ott is sokkal rosszabb minőségű, kisebb és fonnyadtabb gyümölcs termett. Az almatermés soha nem volt még olyan rossz, mint az idén, de mi a helyzet a többi gyümölccsel? Hogyan jelenik majd meg a terméskiesés a boltok polcain, és mi lesz így jövőre?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.