Vállalkozás Lengyel Miklós 2022. augusztus. 15. 18:45

Kilencven százalékkal nőtt a világ legnagyobb olajvállalatának profitja

Az energiaválság az eladóknak rekordprofitot hozott a második negyedévben. A szaúdi Aramco is kiválóan teljesített, hiszen még Joe Biden elnök is személyesen kérte Mohamed bin Szalman trónörököst az olajkitermelés fokozására.

48,4 milliárd dolláros nettó bevételt produkált az Aramco a második negyedévben, amely tavaly ugyanebben a periódusban “csak” 25,5 milliárd dollárt ért el. Amin Nasszer, a szaúd-arábiai állami olajcég elnöke azzal magyarázta a kiváló eredményt, hogy ők termelik ki a legolcsóbban az olajat: “a második negyedév eredményei azt tükrözik, hogy megnőtt az érdeklődés a termékeink iránt – különösen azért, mert olcsón termeljük ki az olajat és ráadásul a karbonkibocsátás is viszonylag alacsony”.

Így nem csoda, ha a féléves profit is lélegzetelállítóan magas: 87,9 milliárd dollár. Ezzel könnyedén maga mögé utasítja a többi olajóriást, az Exxonmobile-t, a Chevront, a BP-t vagy a Shellt – jegyzi meg a CNBC. A gazdasági portál emlékeztet arra, hogy Putyin Ukrajna elleni háborúja miatt egy hordó olaj ára rövid időre a 130 dollárt is elérte. Azóta lejjebb ment az ár, de így is rendkívüli mértékben felgyorsította az inflációt az egész világon.

A magas ár marad az egész évtizedben az Aramco főnöke szerint, aki új beruházásokról beszélt: ”a globális piac nagyon képlékeny, és a világgazdaság helyzete is bizonytalan, de az első félév fejleményei megerősítik azt a meggyőződésünket, hogy új beruházásokra nagyon is szükség van ahhoz, hogy fenntartsuk a piaci egyensúlyt és egyidejűleg segítsük az átállást a fenntartható energiahordozókra” – fogalmazott Amin Nasszer.

Szaúd-Arábia úszik a pénzben

Az Aramco elnöke szerint a magas olajár az egész évtizedben kitart ”annak ellenére, hogy a rövid távú előrejelzések a világgazdaság lassulását mutatják”.

Szaúd-Arábia költségvetése, amelynek legnagyobb tétele az olajbevétel, óriási többletet mutat: 21 milliárd dollárt! Az Aramco máris közölte, hogy a harmadik negyedévben 18,8 milliárd dolláros osztalékot akar kiosztani. A kedvezményezett a szaúdi állam, az Aramco fő tulajdonosa.

A szaúdi olajóriás vezetői tisztában vannak azzal, hogy az olaj most ugyan a csúcson van, de a jövő a megújuló energiaforrásoké, ezért ebben a szektorban is jelentős beruházásokat terveznek.

A jelen fő kérdése az, hogy mennyit termeljenek ki kőolajból? Joe Biden amerikai elnök azt kérte Mohamed bin Szalman trónörököstől, Szaúd-Arábia vezetőjétől, hogy lényegesen emelje meg az olajkitermelést a globális árcsökkenés érdekében. Mohamed bin Szalman nem teljesítette az amerikai elnök kérését, az OPEC+ szervezet, amelyben Oroszország is benne van, csak minimális mértékben növelte meg a kitermelést és az exportot. A szaúdi kitermelést azért nehéz emelni, mert a csúcs közelében jár: napi 13,6 millió hordó volt a második félévben. Korábban ez 12 millió hordó volt naponta. A cél most az, hogy a napi kitermelést átlagosan és tartósan 13 millió hordóra emeljék naponta. Ezt 2027-re szeretnék elérni – írja a CNBC amerikai gazdasági portál.

Az olaj ára ennek ellenére csökkenésnek indult, mert a recessziós előrejelzések mérsékelték a várható olaj importigényeket a vásárló országokban.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.