A szakszervezeteknek egy napjuk van, hogy aláírják a megállapodást.
A tavaly augusztus közepén felmondott Dunaferr Társaságcsoport Kollektív Szerződés (DTKSZ) megszűnését későbbre, 2021. április 30-ra módosítaná a Dunaferr – közölte a vállalat.
A közlemény szerint ezzel szeretnék biztosítani, hogy a dolgozók kollektív szerződésben rögzített juttatásai az új dátumig fennmaradjanak. A vezetőség az erre vonatkozó ajánlatot kedden megküldte a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség és a Dunaferr Ifjúsági Szervezet részére is.
A kollektív szerződést akkor hosszabbítják meg, ha a már a munkáltató oldaláról aláírt megállapodást legkésőbb 2021. január 20. 15 óráig mindkét szakszervezet szintén aláírja – áll a Tankhilevich Evgeny legfőbb-, általános vezérigazgató helyettes által jegyzett közleményben.
"Ennek az együttműködésnek alapköve, hogy szűnjön meg minden rosszhírkeltés a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezet jelenlegi választott vezetői részéről a Dunaferr vonatkozásában, továbbá az öncélú, a Dunaferrnek és minden munkavállalójának csak kárt okozó jogi viták szűnjenek meg, és helyettük végre érdemi egyeztetések kezdődjenek meg mindkét szakszervezet részéről" – közölték.
Mint azt korábban megírtuk, december 11-én azonnali hatállyal elbocsátották a Dunaferr DV Vasas Szakszervezet négy vezető tisztségviselőjét. Tankhlievich Evgeny belső céges üzenetében arról írt, hogy szerinte a szakszervezetisek azoknak az „ukrán hordáknak” az oldalán állnak, amelyek megpróbálják megzavarni, szétzilálni a társaságcsoport munkájának irányítását, ezért rúgta ki őket.
László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a Népszavának azt mondta, a szakszervezeti tisztségviselők a dolgozók oldalán állnak, az ő érdekeiket képviselik, elbocsátásuk pedig törvénytelen, a jogtalan intézkedések miatt a Vasas és az érintettek bírósághoz fordulnak.
Dunaújváros vezetése december 12-én a magyar kormánytól kérte, hogy segítsenek rendezni a Dunaferrnél kialakult helyzetet.
Ahogy arról az RTL Klub beszámolt, a cég tavaly augusztusban felmondta a kollektív szerződéseket, a szakszervezetnél ezért attól tartottak, hogy 20-30 százalékkal csökken a fizetésüket, amelyeket már hónapok óta csúszva, két részletben kapnak meg. A bérek csúszását vizsgálta a kormányhivatal is, és megállapította, hogy szabálytalan, ám büntetést nem szabott ki, mondván azt a pénzt inkább a munkavállalók fizetésére szánják. A kormány azonban azt írta a csatornának: mivel a cég magánkézben van, érdemben nem tudnak beavatkozni.
A kormány egyébként többször próbálkozott, hogy megszerezze a céget, amely orosz-ukrán tulajdonban van. Az orosz többségi tulajdonos állítólag befektetőkkel tárgyal, hogy rendeződjön az acélipari kereslet csökkenése miatt nehéz helyzetbe került dunaújvárosi cég helyzete.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.