Egy-két év múlva a technológiai óriáscégeknek, például a Facebooknak és a Google-nek is komoly adókat kell fizetniük attól függetlenül, hogy mely országokban vannak fizikailag is jelen, s hogy milyen profitot mutatnak ki az egyes államokban – írta a Financial Times, amely szerint a G20-ak pénzügyminiszterei egyezségre jutottak arról, hogy radikálisan meg kell változtatni a nemzetközi adózás rendjét.
A miniszterek a Japánban lévő Fukuokában tárgyaltak, s bár még vannak nézeteltérések, úgy tűnik, az új adózási rend 2020 végétől léphet életbe. „Új gazdasági modell alakult ki, amely a digitális tevékenységre és az adatok tömeges értékesítésre és cseréjére alapul. A digitális vállalatok jellemzően határokon átnyúló tevékenységet folytatnak, s sokszor az alacsony adókat megszabó államokban könyvelik el forgalmukat. Az országok többségének nincs lehetősége arra, hogy megadóztassa például az internetes reklámozásból származó bevételeket, még akkor sem, ha azokért az adott állam polgárai fizetnek” – mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a Financial Times tudósítása szerint.
Franciaország egyébként – Nagy-Britanniával együtt – az elsők között próbált meg bevezetni olyan új adókat, amelyek a digitális cégek helyi eladásai alapján próbálják megadóztatni ezen cégeket. Ám ezek valóban nem a bevételt célozzák, így nem kizárt a kettős adóztatás veszélye.
Az amerikaiaknak nem is tetszenek az európai ötletek, Steven Mnuchin pénzügyminiszter hangsúlyozta is, hogy az USA-nak nem tetsző európai tervek teszik sürgőssé, hogy Washington is foglalkozzon a jellemzően amerikai óriásokat érintő kérdéssel. A Financial Times szerint több elképzelés is létezik a digitális óriások megadóztatására. Ez egyik szerint kiszámolnák a nagyok összprofitját és azt felosztanák az egyes országok között, amelyek a rájuk eső részt adóztathatnák meg. Egy másik elképzelés szerint meghatároznák az iparágra jellemző alapprofit szintet, és ez lenne az adóztatás alapja.
A fenntartásait hangoztató Mnuchin is optimista. „Úgy tűnik, valóban konszenzus alakult ki közöttünk, már csak az a feladat, hogy ezt a konszenzust átültessük egy megállapodásba” – mondta az amerikai miniszter.