Kaliforniában felmerült, hogy a marihuána utána a varázsgombát is legalizálnák. Egy korábban illegális gyógyszerek engedélyeztetésével foglalkozó házaspárnak Szilícium-völgyi ismerőseik dobtak össze csaknem 40 millió dollárt, melynek segítségével rohamtempóban törnek előre a piacon.
A hospice-ben is bevethető, antidepresszánsként működő varázsgombát igyekszik monopolizálni egy házaspár Amerikában. A varázsgombát ötven éve, még Richard Nixon elnöksége alatt minősítették illeáglisnak, akkor azt állították, a hatóanyagának, azaz a pszilocibinnek nincs gyógyászati haszna.
Az utóbbi évek kutatásai szerint viszont van, és a depresszció kezelésében, illetve a hospice házakba is használható lenne, emiatt Kaliforniában az is felmerült, hogy legalizálnák. A 444 szúrta ki a Quartz cikkét, mely szerint egy elég különös cég lett a legalizálás élharcosa.
A hallucinogénszakértők szerint vélhetően monolóliumra törő, 2016-ban alapított Compass Pathways kiterjedt klinikai kutatást indított Európában és Észak-Amerikában, és októberben úttörő terápiás besorolást kaptak az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivataltól (FDA) – azaz könnyen beelőzhetik a többi ezzel foglalkozó intézményt.
Mivel mások is kutatták a témát, az összetevőket nem szabadalmaztatják, de a termelési eljását már igen. A Compass kutatásaival kapcsolatban azonban több szakember is aggályokat fogalmazott meg; szerintük a gyógyszeres kezelés mellé nem társul elég hangsúlyos terápiás tréning, így az nem biztonságos. 9 pszilocibin-szakértő azt nyilatkozta a lapnak: megbánták, hogy segítettek a párnak.
Véleményük szerint a cég olyan gyorsan fejlődik, hogy vélhetően megfelelő óvintézkedések nélkül dobják majd piacra a pszilocibintartalmú gyógyszereket, így árthatnak is a fogyasztóknak. A pár azzal sem nyerte el a szakértők szimpátiáját, hogy a Compass jótékonysági, nonprofit szervezetből változott át egy erősen profitorientált bulldogcéggé, akik csak addig kedvesek a partnereikkel, míg megkapják, amit akarnak, utána pedig megszakítanak minden kapcsolatot.
Emellett konkrét vádakat is megfogalmaztak, például azt, hogy akadályozzák a potenciális riválisokat, és olyan szerződéseket kötnek, amikkel megakadályozhatják az akadémiai kutatások eredményeinek publikálását. A cég közleményben tagadta a vádakat, és azzal indokolták a nonprofit modell átalakítását, hogy úgy nem tudták volna „fenntartható módon” fejleszteni a pszilocibinterápiát.
A tulajdonos házaspár férfi tagja, George Goldsmith ezelőtt addig illegális gyógyszerek engedélyeztetésén dolgozott, Jekatyerina Malievskaia pedig orvostudományt tanult. A cégükbe 38 millió dollárt fektettek olyan Szílicium-völgyi titánok, mint Peter Thiel vagy Mike Novogratz.
Az antidepresszánsok piacát 2014-ben 14,51 milliárd dollárra becsülték, és az előrejelzések szerint 2020-ra 16,8 milliárdosra nőhet.