Vállalkozás hvg.hu 2017. november. 15. 13:11

A biogazdálkodás hívei nagyot álmodtak, de kaptak néhány ébresztő pofont

162 forgatókönyvet állított össze egy tudóscsoport, amely az ENSZ pénzéből a mezőgazdaság jövőjét kutatta. Az ajánlott megoldásuk a 9 milliárdos emberiségnek 2050-re az, hogy mindenki egyen és igyon biotermékeket! Ez sokkal egészségesebb és jobban kíméli a környezetet is. Igaz, hogy egy kicsit drágább.

A Nature Communications-ben közzétett tanulmány szerint túlságosan sok állati terméket fogyasztunk és túl kevés zöldséget eszünk. Jelenleg átlagosan 2/3 és 1/3 az állati és a növényi termékek aránya a fogyasztásban. Ezt kellene megfordítani- javasolja Christian Schader, a kutatás egyik vezetője, aki a párizsi Le Monde- nak nyilatkozott. Ezen kívül csökkenteni kellene a pazarlást hiszen az élelmiszer csaknem egyharmada a kukákba kerül. A harmadik feltétele az általános biofogyasztásnak az, hogy jelentősen növelni kellene a mezőgazdasági földterületet. A FAO (az ENSZ élelmezésügyi szervezete)  a népesség növekedése miatt csak 6%-os növekedéssel számol, de ha biót akarunk enni és inni, akkor 16-33%-al nagyobb föld területre lesz szükség. A bio ugyanis- vegyszerek híján - kevesebb termést hoz.

Hogyan lehet új földeket szerezni a mezőgazdasági termeléshez? Az erdők egy részének a kiirtása az ár. A környezetvédők természetesen elszörnyednek, de a bio védelmezői rámutatnak, hogy sokkal többet lehet nyerni azzal, ha nem használ vegyszereket a mezőgazdaság, mint az erdők megőrzésével, melyek döntő fontosságúak az üvegházhatás kivédése szempontjából.
 
Ha tehát ezek a feltételek teljesülnek, akkor az egész emberiség bio termékeket fogyaszthat mindenütt a világon - állítja a kutatócsoport. De mi lesz az éhezőkkel? Ők a mai árakat sem tudják megfizetni, nemhogy a drágább biotermékeket. A kutatók széttárják a karjukat: ők agrárszakértők és nem közgazdászok. Vagyis azzal a kínos kérdéssel nem foglalkoztak, hogy a bio árak magasabbak a piacon.

Christian Schader, a kutatás egyik vezetője erről csak annyit mondott a Le Monde-nak, hogy a környezetvédelmi és egészségügyi előnyök nyilván indokolják a magasabb költségeket. Kérdés, hogy az emberiség szegényebbik fele így látja-e?! Jelenleg a világ mezőgazdasági területének 1%-án folyik bio termelés. 2050-re, amikor az emberiség létszáma 9 milliárdra emelkedik, ezt az arányt 100%-ra lehet emelni- állítja az ENSZ által megrendelt tanulmány, amely azt már nem számolta ki, hogy mindez hány milliárd dollárba kerülne és főként: ki fogja ezt kifizetni?

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.