Vállalkozás MTI 2017. január. 31. 06:02

Cafeteria: letaszították az Erzsébet-utalványt trónjáról

Már a munkába járás költségeit térítik meg a legtöbben ahelyett, hogy Erzsébet-utalványt adnának.

A cégek a szabályok változása ellenére ragaszkodnak a bevált cafeteria-elemekhez – írja keddi számában a Világgazdaság a K&H Bank legutóbbi elemzése alapján.

Bár az idei adócsomag alapján nagy változások történtek a béren kívüli juttatások szabályaiban, ennek pozitív hatása még nem látszik a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) várakozásaiban – mondta a napilapnak Kovács Viktor Zoltán, a bank kkv-marketingfőosztály vezetője.

A felmérés szerint például a munkába járás költségtérítésének népszerűsége 13 százalékról 17 százalékra nőtt, letaszítva a trónról az Erzsébet-utalványt (ennek aránya 16 százalék volt). A pénzbeli jutalom – 10 százalékos arányú – stabilan tartja harmadik helyét, míg SZÉP-kártyával a kkv-k 9 százaléka tervez az idén – részletezte a főosztályvezető.

A munkavállalók az idén sem számíthatnak a béren kívüli juttatások dömpingjére: a vállalkozások mindössze 40 százaléka kalkulál ilyen jellegű bérkiegészítéssel. Ez azonban mégis némi javulást mutat a tavalyi harmadik negyedévhez képest, amikor 36 százalék volt az ilyen bérkiegészítést adó cégek aránya.

A különböző ágazatok igen eltérő arányban alkalmaznak cafeteriát. Leginkább az iparban dolgozók számíthatnak béren kívüli juttatásokra (54 százalék), miközben az agráriumban éppen fele ennyi cég (27 százalék) tervez ilyen jellegű bérkiegészítést. A kereskedelemben az átlaggal szinte megegyező arányban (41 százalék), míg a szolgáltatószektorban minden harmadik vállalkozás kíván élni a cafeteria lehetőségével – írja a Világgazdaság.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.