Komoly összegeket spórolhat cége társasági adójából, ha ezeket a kedvezményeket igénybe veszi.
Alapvetően kétféle módon lehet csökkenteni a társasági adót, az adóalap csökkentésével, tehát a vállalkozási nyereséget csökkentjük és az után fizetünk adót vagy amennyiben jogosultság esetén a társaságiadó-kedvezmények igénybevételével. Utóbbi esetében a kiszámított társasági adó egy részének megfizetése alól lehet mentesülni – írja az ado.hu. Mutatjuk hogyan.
1. Korábbi évek veszteséges működése
Amennyiben az adóalap bármely adóévben negatív volt – vagyis a társaságnak veszteséges volt a működése – akkor annak elhatárolt összegével csökkenthető az adózás előtti eredmény. A korábbi adóévek elhatárolt vesztesége legfeljebb a felhasználása – az adózás előtti eredmény csökkentéseként történő elszámolása – nélkül számított adóévi adóalap 50 százalékáig számolható el az adózás előtti eredmény csökkentéseként.
2. Beruházási tartalék
A jövőbeni beruházásokra fejlesztési tartalékot lehet képezni, amivel szintén csökkenthető az adózás előtti eredmény. A fejlesztési tartalék legfeljebb az adózás előtti nyereség 50 százaléka és legfeljebb adóévenként 500 millió forint lehet. Az igénybe vett kedvezmény megtartásának feltétele, hogy az adózó a lekötött tartalékot kizárólag a megvalósított beruházás költségei szerint használhatja fel a rákövetkező négy adóévben, különben a feloldott rész után az adót késedelmi pótlékkal növelten meg kell fizetnie.
3. Gyakorlati képzések támogatása
Csökkenthető a társasági adó, ha cége szakképző iskolai tanuló gyakorlati képzését végzi. Ha mindez a jogszabályban meghatározott tanulószerződés alapján történik, akkor az adóalap havonta az érvényes minimálbér 24 százalékával csökkenthető. Amennyiben ugyanez az iskolával kötött együttműködési megállapodás alapján történik a kedvezmény12 százalék.
4. Pályakezdők, munkanélküliek foglalkoztatása
Csökkenthető még az adózás előtti eredmény, ha az előbbi pontban említett gyakornokokat a sikeres szakvizsga után a cég pályakezdőként tovább foglalkoztatja, vagy ha korábban munkanélküli személyt vagy a szabadulást követően 6 hónap belül börtönből szabaduló személyt foglalkoztat. Ezekben az estekben a kedvezmény a foglalkoztatás ideje alatt, de legfeljebb 12 hónapon át befizetett társadalombiztosítási járulék összege, amellett, hogy ez költségként is elszámolható.
5. Megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatása
Az adózás előtti eredményét a legalább 50 százalékban megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása is csökkentheti a számára kifizetett munkabérrel havonta, legfeljebb az érvényes minimálbér összegéig.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.