Orbán: az egyéni vállalkozás "mintha kihalt volna a mai modern világból"
Erős, vállalkozni tudó családok és családi hagyományok nélkül aligha lesz erős hazánk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Fejér megyei Kőszárhegyen, ahol ünnepélyesen átadta Simon István egyéni vállalkozó telephely-fejlesztési beruházását.
A kormányfő hangsúlyozta: nem igaz, hogy csak a privatizált állami cégekből lehet és lehetett sikert elérni a magyar vállalkozói világban. "Igenis voltak Magyarországon a '80-as években induló vállalkozók, akik kijárva a vállalkozások iskoláját, megmászva a lépcsőfokokat eljutottak ide, ahol most vagyunk" - fogalmazott.
Orbán Viktor megjegyezte, hogy az egyéni vállalkozás "mintha kihalt volna a mai modern világból", amelyet kft.-k és részvénytársaságok uralnak, mert az egyéni vállalkozások ebben az évezredben "nem elég jók Magyarországon". Emlékeztetett arra, hogy sok helyen indultak el hasonló cégek, és előbb-utóbb a család kezéből kikerült az érték, amit létrehozott. Hozzátette: Kőszárhegyen az ellenkezőjét tapasztalni, és a jövőt is családi vállalkozásként kívánják megélni.
A miniszterelnök elmondta: tárgyalt a cégtulajdonossal, és "szándékegybeesést nyilvánítottunk ki további fejlesztések dolgában". A másik egyeztetésük egy tanműhely működtetéséről szólt. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor kiemelte: a kormány a magyar gazdaság jelentős gyengeségeként tartja számon a jó minőségű szakmunkásképzés hiányát.
"Ott járunk, hogy nem szégyellünk a kommunista rendszerhez visszanyúlni és a jó szakképzés, szakmunkásképzés hagyományát felújítani" - mondta. Megjegyezte: ez már nem az a gazdaság és ipar, ezért modernebb formákat találtak. A kamarák segítségével átvették a német mintát, a duális képzést elindították, és "ha a választók is úgy akarják, akkor jó esély van rá, hogy a programot teljesíteni fogjuk" - fogalmazott.
A kormányfő szerint a liberális gazdasági dogmák hívei azt tanítják, hogy "a tőke az tőke, különbséget tenni külföldi és magyar között nem szabad jogi értelemben, és nem is helyes". Ezzel vitába szállt, mondván, "örülünk, amikor kedvenc csapatunk idegenlégiósa gólt szerez, de a magyar fiú gólja mindig jobban esik". "Szép a gazdasági siker, de szebb, ha magyar és világraszóló eredményeket ér el" – tette hozzá.
Orbán Viktor szólt a beruházásról is: a fejlesztés 550 millió forintba került, amelyből 100 millió forint volt az uniós támogatás, 130 millió a banki hitel és 220 millió forint az önerő. Közölte: 110 új munkahely jött létre, ezzel a családi vállalkozás létszáma 436-ra emelkedik. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy 2010-ben "nehéz helyzetből indultunk neki, az ország a feje búbjáig el volt adósítva, pénzügyeink nem voltak rendben, ezért minden energiánkat a túlélésre kellett összpontosítani". Ezen a szakaszon túljutott hazánk, és "az út egy nagy, felívelő korszakba vezet, ha lesz bátorságunk és erőnk az új korszak kapuján belépni" - mondta.
Orbán Viktor leszögezte: van elképzelésük a magyar gazdaság jövőjéről, ahol jelenleg kétezer exportképes magyar kkv van, amely saját erőből is képes külföldi piacra jutni. "Magyarország akkor áll biztosan a lábán és lesz a maga ura, ha 12 ezer ilyen kis- és középvállalkozása lesz" – fűzte hozzá. Közölte: 2010-ben a magyar vállalkozásokkal kötöttek egy megállapodást, amit betartottak. Együtt dolgoztak az elmúlt időszakban, "ezért is teljesítünk mindannyian, így Magyarország is jobban". Ezt a szerződést szeretnék megújítani április 6-án, hogy "az ország tovább haladhasson az úton".
Törő Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője köszöntőjében elmondta: a Simon Művek 2015-re 100 géppel akar termelni, és az alkatrészgyártás mellett kész egységeket kívánnak beszállítani az autóipari cégeknek. Megjegyezte: a cég nemcsak telephelyekkel kötődik Szabadbattyánhoz és Kőszárhegyhez, hanem az üzemek fontos része a közösségek életének, a mindennapoknak. Közölte: Fejér megyében egyharmaddal kevesebb a nyilvántartott álláskeresők száma, mint egy évvel ezelőtt. A tehetséges vállalkozók jóvoltából több ember zsebébe kerül tisztességes kereset, és több is marad benne a jó kormányzás miatt – tette hozzá.
Simon István cégtulajdonos köszönetét fejezte ki Orbán Viktornak és Szijjártó Péter külgazdasági államtitkárnak a pályázat sikeréért, mert "a támogatás nélkül nem lehetett volna megvalósítani a fejlesztést". Elmondta, hogy a munkák megszerzése és megtartása is komoly feladat a cégcsoport számára, amely "tőkeerős cégek között versenyez". A jövőről azt mondta: másfél éve készítenek elő egy külföldi beruházást a Vajdaságban, ahonnan 4-5, Szerbiában lévő nagyvállalatnak szállítanának be. Kőszárhegyen egy új, ötezer négyzetméteres gyártócsarnok építését tervezik 2015-re, amely további 100-120 új munkahelyet is jelentene.
A Simon Műanyagfeldolgozó a beruházás révén a jelenlegi tároló kapacitását háromszorosára tudja bővíteni. A fejlesztés során három szinten nettó 4452 négyzetméternyi alapterület jött létre, amelyből 2952 négyzetméter a földszinti raktárrész, az emeleten 1500 négyzetméter szolgálja a cég adminisztrációját, és lehetőséget ad műhelyek kialakítására.
A Simon Műanyagfeldolgozó 1985-ben alakult, jelenleg 80 géppel tisztán műanyagfröccsöntéssel foglalkozik leginkább az autóipar számára. Havi 27 millió darabos termelésük legjelentősebb vevői között van a Tyco Electronics, a Harman Becker, az Interex, a Denso és a GE. Termékeik megtalálhatók a Ford, VW, BMW, Mercedes, Audi, Suzuki, Mitsubishi, Citroën és Peugeot gépjárművekben. A vállalkozás 2008-as éves árbevétele megközelítette az 1,4 milliárd forintot. Simon István egyéni vállalkozó 2011-ben 3,714 milliárd, 2012-ben 3,815 milliárd, tavaly 5,238 milliárd forint árbevételt realizált. FOTÓ)