Durván visszaesett a cégalapítási kedv
Tavaly 13,9 százalékkal kevesebb cég alakult Magyarországon, mint az előző évben; az új cégek számát illetően a közép-európai régióban hasonló a helyzet Lengyelországban és Csehországban is, ahol szintén 10 százalék körüli csökkenést mértek – közölte a Bisnode üzleti információszolgáltató csütörtökön.
A cég elemzése szerint míg 2008-ban közel 50 ezer új vállalkozás alakult Magyarországon, addig 2013-ban már a 35 ezret sem érte el számuk. 2010-ről 2011-re még nőtt az újonnan alapított vállalkozások száma, majd az elmúlt két évben erős csökkenés következett be: 2012-ben 20, 2013-ban 13,9 százalékos volt a visszaesés.
Az egyre magasabb alapítási költségek a kft.-nél és a törzstőkeemelés sem fog segíteni a társas vállalkozások számán, ugyanis 2014. március 15. után újra csak 3 millió forintnyi tőkével lehet korlátolt felelősségű társaságot alapítani – emeli ki a Bisnode közleménye. A már működő vállalkozások 2016-ig kaptak haladékot a törzstőke megemelésére, azonban ha bármilyen módon módosítani szeretnék a társasági szerződést, akkor azt már 2016 előtt is csak a tőke megemelésével tehetik meg.
Közép-Európában Magyarországhoz hasonlóan Lengyelországban (-13,2 százalék) és Csehországban (-7,1 százalék) is csökkent a cégalapítások száma. Ezzel szemben Szerbiában 142,8 százalékkal, Szlovákiában 27,6 százalékkal nőtt az új vállalkozások száma 2012-ről 2013-ra, de Szlovéniában (+15,6 százalék) és Horvátországban (+23,4 százalék) is emelkedést regisztráltak.
A Bisnode Cégalapítási Index értéke (az új cégeknek a teljes cégszámhoz viszonyított aránya) tekintetében Magyarország a régiós lista alsó felében van 6,1 százalékos értékkel. A listát Szlovénia vezeti, ahol az index meghaladja a 15 százalékot, Csehországban és Szerbiában viszont a magyarnál is jóval alacsonyabb a mutató.
A cég adatai szerint Magyarország keleti felében alakul több vállalkozás, amit azzal magyaráznak, hogy ezekben a régiókban alacsonyabb a foglalkoztatás, így többen várják a vállalkozói léttől a boldogulást. Tavaly a cégszámhoz viszonyítva Baranya és Pest megyében alakult a legkevesebb új vállalkozás, míg Nógrád és Csongrád megyében a legmagasabb az induló cégek száma.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.