2012. szeptember. 13. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 13. 09:58 Vállalkozás

A nyári forróság miatt gyengébb a dohánytermés

Az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország elkezdte a dohánytermés felvásárlását, a teljes termést légkésőbb november elejéig átveszik.

Megkezdődött az idei termésű Virginia dohányok felvásárlása, a termés kisebb és a minősége is gyengébb a tavalyinál - közölte a nyíregyházi fermentálót tulajdonló Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Zrt. vezérigazgatója csütörtökön. Az aszályos időjárás a dohánynak sem tett jót, az előzetes becslések szerint a termés legalább 15 százalékkal elmarad a tavalyitól - mondta Bittner Imre. 

A cég körülbelül 4800 tonna Virginia és 2200 tonna Burley dohány felvásárlásával számol. Az időjárás a minőségre is kedvezőtlenül hatott, a termés nemcsak a tavalyinál, hanem az átlagosnál is gyengébb lett. Az ULT tervei szerint a teljes Virginia-termés felvásárlása napi 120-130 tonnás ütemben október végéig, november elejéig fog tartani - mondta az amerikai tulajdonú dohánycég vezetője.

Bittner Imre hozzátette, hogy a korábban megkötött, három évre szóló szerződések értelmében a cég a teljes termést átveszi a termelőktől, akik ebben az évben 10 százalékos alapáremelésre számíthatnak. A szerződéses felvásárlási ár - amely alapárból és mennyiségi felárból áll - függ a minőségtől is. Az eddigi gyakorlatnak megfelelően a hektáronkénti 1150 kilogrammos hozam feletti mennyiségért felárat fizet a nyíregyházi fermentáló, az árat az előző évihez képest 15 százalékkal emelte meg a cég. Így például az 1150 kilogrammnál nagyobb termésre 185 százalékos felárat fizetnek.

Összességében az a termelő, aki Virginiából éri el a hektáronkénti kéttonnás hozamot átlagos minősséggel, akkor kilogrammonként akár 500 forintos nettó árbevételt is elérhet - magyarázta Bittner Imre. A jelenlegi becslések alapján a Virginiánál 1700-1800, a Burleynél pedig 1700 kilogrammos hektáronkénti hozammal számol az ULT Magyarország Zrt. Magyarországon 2012-ben 4854 hektáron termelnek dohányt, a termőterületek 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van; az elmúlt évben több mint 9 ezer tonna dohánylevelet törtek le és értékesítettek.