Példák a 75 százalékos APEH-bírságra
Az adózás rendjéről szóló törvény – 2010. január 1-jét megelőzően és azt követően is hatályos - szabálya szerint az adóbírság általános mértéke az adóhiány 50 százaléka, de bizonyos, speciális esetekben 75 százalék is lehet. Mikor mennyire büntet az APEH?
Az Art. 2010. január 1-jétől hatályos módosítása szerint minősített adózók esetén az általános szabálytól eltérően a kiszabható adóbírság mértéke, - amennyiben az adóhatóság első alkalommal állapít meg az adózó terhére adóhiányt a minősített adózói adatbázisba történő felvételt követően - az adóhiány 20 százaléka, kivéve ha az adóhiány olyan kötelezettségszegés eredménye, amely után 75 százalékos mértékű adóbírság kiszabásának van helye. Ilyen esetnek minősül, ha az adóhiány a bevétel eltitkolásával, a bizonylatok, könyvek, nyilvántartások meghamisításával, megsemmisítésével függ össze, ezen esetekben tehát attól függetlenül 75 százalékos mértékű adóbírságot szabhatnak ki, hogy minősített adózónak minősül-e egy adózó vagy sem.
Az a vállalkozási tevékenységet folytató személy számít minősített adózónak, aki (amely) legalább a kérelem előterjesztésének napját megelőző 3 éven át működött, és a kérelem benyújtását megelőző elévülési időn belül az adóhatóság nem állapított meg a terhére adóhiányt, nem indított ellene végrehajtási eljárást, nem állt vagy áll csőd-, illetve felszámolási eljárás alatt, illetőleg az adózó fizetési könnyítés, adómérséklés iránti kérelmet nem terjesztett elő. Az állami adóhatóság a minősített adózót annak kérelmére, az erre a célra létrehozott és közzétett külön nyilvántartásában tünteti fel.
A nyilvántartásba az adózó a következő linkről letölthető nyomtatvány kitöltését követően tud bejelentkezni. Amennyiben azonban a nyilvántartásba vételt követően az adózó a feltételek bármelyikének nem felel meg, az adóhatóság az adózót a nyilvántartásból törli. A jogalkotó szándéka szerint a fenti törvénymódosítás célja olyan, a gazdaság fehérítését szolgáló rendelkezés beiktatása az eljárási törvénybe, amely pozitívan különbözteti meg azokat az adózókat, akik adókötelezettségeiket kifogástalanul teljesítik. A változás előreláthatólag a minősített adózókról vezetett adózói adatbázis szélesítését eredményezi, azáltal, hogy ezen minőséghez eljárási típusú kedvezményt társít, továbbá a változással a jogalkotó kellő motivációt kíván biztosítani a jogszabályi előírásokat betartó adózói magatartás fenntartása érdekében.
Miután az említett módosítás egy esetleges későbbi adóhatósági vizsgálat és azt követő megállapítás során lényegesen kedvezőbb helyzetbe hozza a minősített adózónak minősülő adózókat, javasoljuk tisztelt ügyfeleinknek, hogy – amennyiben a fenti feltételeknek megfelelnek – kérelmezzék a minősített adózói adatbázisba történő felvételt.