"Vélhetően 2009 a mélypont"
Ecoline: A vegyiparnak komoly nehézségeket okozott a gazdasági válság.
Ecoline: A vegyiparnak komoly nehézségeket okozott a gazdasági válság. Mik voltak a TVK főbb gondjai az elmúlt 1-1,5 évben?
Olvasó Árpád: A TVK elmúlt időszakát alapvetően két külső tényező határozta meg. Az első a 2008-as olajár – és így a vegyipari nyersanyagok, valamint az energia árának – rekordszintre emelkedéséhez köthető. A magas olajárakból adódó nyersanyag árakat termékeink árában nem tudtuk érvényesíteni, de ez jószerivel az egész világon érvényes volt a petrolkémiai iparra. Erre kaptuk ráadásként 2008 őszén a pénzpiacokról induló, de aztán a teljes gazdaságon keresztülsöprő, lényegében világméretű recessziót, ami a műanyagipari alapanyagok iránti keresletet is visszavetette. Ez a két erő együttesen olyan negatív hatással volt a vegyipar eredményességére, amit csak kis mértékben tudtunk ellensúlyozni a hatékonyságot javító és takarékossági intézkedéseinkkel.
Tavaly év végén és 2009 elején ugyanakkor az olaj ára már csökkent. Ennek sem volt jótékony hatása?
Olvasó Árpád: Az integrált petrolkémiai árrés az előbb említett két tényező együttes hatásának köszönhetően 2009 első felében történelmi mélypontra zuhant. Bár 2009-ben már lényegesen alacsonyabb volt a nyersanyagok ára, az általános kereslet visszaesés miatt termékeink jegyzésára is zuhant, így a nyersanyag árak csökkenése csak valamelyest enyhítette a recesszió negatív hatásait. Az üzleti eredmény mutatóban ugyan veszteséget kellett elkönyvelnünk, ám működési cash-flow szintjén pozitív tartományban tudtunk maradni.
Az egész iparág jövedelmezősége drámai módon csökkent az elmúlt hónapokban. Várnak javulást?
Olvasó Árpád: A szektor jövedelmezősége köztudottan nullára csökkent 2009 első félévében, ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a vegyiparban a megtérülés és a nyereség termelése nem hónapokban, félévekben vagy egy-két évben mérhető. Az elmúlt 20-30 évben folyamatosak voltak a petrolkémiai árrés rövidtávú kilengései, több év átlagában kell jónak lenni. Július-augusztusától kicsit javuló helyzetet érzékelünk a piacon a keresleti oldalon, ez lassan átgyűrűzik majd a jegyzésárakba is. Ennek hatására az év utolsó hónapjaiban várhatóan kedvezőbb számokat könyvelhetünk majd el, de hogy ez a javulás milyen mértékű és tartósságú lesz, illetve hogy az év korábbi szakaszában felhalmozott veszteséget mennyire tompítja vagy ellensúlyozza, nem lehet megbecsülni. A világgazdaságban látható javulásra utaló jelek továbbra is törékenyek, az olajár pedig szépen lassan, de biztosan kúszik ismét egyre magasabbra.
Milyen lépéseket tett a cég a válság, illetve a kedvezőtlen iparági környezet kezelésére?
Olvasó Árpád: A kedvezőtlen iparági környezet – magas nyersanyag és energia árak – ellen elsősorban hatékonyságjavító és takarékossági intézkedésekkel tudtunk védekezni. Ide tartozik az is, hogy a halasztható beruházások végrehajtását későbbi időpontra ütemeztük át. A költségtakarékossági intézkedéseket a magas kőolaj árak miatt már 2008 elején elindítottuk.
A kereslet visszaesése ellen lehetett védekezni?
Olvasó Árpád: A recesszió ellen már a 2008 őszi válság kirobbanása előtt intézkedéseket tettünk – ugyanis már egy-két hónappal korábban tapasztaltunk olyan jeleket, amelyek hagyományos piacainkon a kereslet visszaesésére utaltak. Ezt részben alternatív piaci lehetőségek felkutatásával, részben a termékskála módosításával próbáltuk ellensúlyozni. Éppen ezért a vegyipar átlagához képest nálunk kisebb mértékű visszaesés volt érzékelhető az értékesítésben.
A kereslet-visszaesés miatt volt jelentősebb nem tervezett leállás az idén?
Olvasó Árpád: Az első negyedévben voltak nem tervezett leállások, de nem a kereslet-visszaesés, hanem műszaki okok miatt. Majd következett a második negyedévben az Olefin-1 üzem előre tervezett 51 napos leállása. Ez része egy hároméves nagyjavítási programnak, melynek keretében az üzem működési élettartamát 15 évvel meg tudjuk hosszabbítani. E munka következő fázisára 2010 tavaszán kerítünk sort. Értelemszerűen, az Olefin-1 nagyjavítási munkálatai alatt kisebb-nagyobb átmeneti időszakokra egyes polimertermelő üzemeink is leálltak és ott is elvégeztük a szükséges javítási és karbantartási feladatokat.
Említette, hogy halasztható beruházásokat átütemezték. Valósult meg ennek ellenére 2009-ben nagyobb fejlesztés?
Olvasó Árpád: Idén lényegében egyetlen komolyabb beruházásunk volt, amely a már említett Olefin-1 üzem nagyjavításához kötődik, ennek keretében a HDPE-1, LDPE-2 és PP-3 üzemeink nagyjavítását is elvégeztük.
Mikor valósulhatnak meg az átütemezett beruházások?
Olvasó Árpád: A következő évekre szóló beruházások terveit most vizsgáljuk és értékeljük. A MOL-csoport Petrolkémiai Divízióját a TVK és a Slovnaft leányvállalata, a Slovnaft Petrochemicals (SPC) alkotja, így az SPC-vel közösen vizsgáljuk, hogy mely terméktípusok esetén lenne ésszerű egy esetleges új beruházással gazdaságosabb üzemméret létrehozásával kiaknázni a régióban idővel várható piaci bővülést.
Ezek szerint bővülésre számít a következő években? Mikortól javulhat a helyzet?
Olvasó Árpád: Nehéz prognózist adni 2010-11-re, a mostani jelek alapján úgy tűnik, hogy még mindig igen szigorú, takarékos gazdálkodásra lesz szükség ugyanakkor vélhetően 2009 tekinthető a mélypontnak. Lassú javulásra számítunk úgy a keresletet, mint az árrést illetően. A válságból való kilábalást követően azonban a közép-kelet-európai régió felvevő piacain komoly növekedési potenciál van, hiszen a régió országaiban az egy főre jutó műanyag-felhasználás lényegesen elmarad a nyugat-európai szinttől. Ezt kedvező földrajzi fekvésünk és hatékony működés révén lehet kihasználni.