2008. november. 13. 12:15 Utolsó frissítés: 2008. november. 12. 23:46 Vállalkozás

Kevesebb cigarettát lehet behozni adómentesen

Januártól és júliustól is nő a cigaretta jövedéki adója, s füstölnivalóból harmadik országból autón, buszon vagy vonaton a mostaninál kevesebb hozható be majd adómentesen - döntött hétfőn a parlament.

Csalódottak azok a dohányosok, akik az eredeti adócsomag kormány általi visszavonása és az újabb pakk ismeretében azt hitték, hogy a következő évet megússzák jövedékiadó-emelés, következésképpen cigarettadrágulás nélkül. Mert igaz ugyan, hogy az új csomag nem tér ki e terhek növelésére, a kormány - az Országgyűlés költségvetési bizottságának segédletével - módot talált arra, hogy ezúttal se maradjon el az emelés. A bizottság módosító indítványt nyújtott be egy éppen futó törvényjavaslathoz, amely megnyitotta az utat a jövedéki adó módosításához is.

Ez a törvényjavaslat a harmadik (nem uniós) országokból beutazó személyek poggyászában behozott termékek áfa- és jövedékiadó-mentességét szabályozza, és e jogszabályt uniós előírások miatt legkésőbb idén december 1-jéig ki kell hirdetni. A változtatásnak egyébként elsősorban jogtechnikai okai vannak (az ilyen adómentességet jelenleg a vámszabályok tartalmazzák, de ezeket az előírásokat át kell ültetni az áfa- és a jövedékiadó-törvénybe).

Kapóra jött ez a törvényjavaslat a kormánynak, hiszen belevarrhatták a cigaretták jövedékiadó-emelését, anélkül hogy kockáztatták volna ennek végrehajtását, az adócsomag megszavazásának esélye ugyanis jóval kisebb, mint ha olyasmire kell igen gombot nyomnia a képviselőknek, amit uniós jogharmonizációs kötelességük megtenni. Ráadásul a cigarettánál is vannak uniós tagságból fakadó aktuális kötelezettségek: január 1-jén lejár Magyarország csatlakozáskor kapott derogációja, azaz eddig az időpontig el kell érni a cigaretták jövedéki adójának uniós, a kiskereskedelmi ár 57 százalékában, illetve ezerdarabonként 64 euróban meghatározott minimumszintjét. Az indítványok megszavazásánál az sem volt elhanyagolható szempont, hogy ki-ki egészségvédelmi érvekkel indokolhatta a támogatását. Mindenesetre a költségvetési bizottság - talán az ellenzéki voksok megszerzése érdekében is - óvatosnak bizonyult: a kormány által az eredeti csomagban javasolt 10 százalékos emelés helyett kisebb mértékben, januártól éppen csak a minimumszintre javasolta növelni a cigaretták, szivarok, szivarkák és dohányok adóját. Más kérdés, hogy egy füst alatt elrendezte a következő emelést is, amivel majd 2009. július 1-jétől szembesülnek a dohányosok. Végül a parlament biztos többséggel - 216 igen, 161 nem szavazat és a kereszténydemokrata Molnár Béla tartózkodása mellett - hagyta jóvá a javaslatot. A szocialisták mellett szabaddemokrata és MDF-es képviselők, sőt két fideszes honatya, Lezsák Sándor és Németh Zsolt is támogatták a törvény elfogadását. Az új jogszabály alighanem csúcsokat döntöget: miközben mindössze 22 paragrafusból áll, öt törvényt módosít (nem számítva a hatályon kívül helyező passzusokat).

Ami az utasforgalmi adómentességre vonatkozó törvényjavaslatot illeti, december végéig nem szigorodnak a mostani szabályok, januártól viszont harmadik országból nem légiutas-forgalomban - például autón, buszon, motorkerékpáron vagy vonaton - cigarettából jóval kevesebb hozható be adómentesen, mint repülőgépen. Míg ekkortól cigarettából a légi utas számára továbbra is kétszáz szál marad az adómentességi határ, az autósnál negyven. Ugyanez az ötödölési szabály érvényesül majd a szivarnál, a szivarkánál és a fogyasztási dohánynál is. Az új előírások akár vissza is vethetik például az ukrán-magyar cigarettaturizmust, bár valószínű, hogy a szigorítás csak a kis tételben dolgozók kedvét szegi.

Az adómentességet egyébként nem csupán mennyiségben határozza meg a jogszabály, hanem értékben is, az utóbbi a jelenleg hatályos 175 euró helyett személyenként 300 (légi utasoknál 430, 15 évesnél fiatalabbaknál 150) euró lesz. Az átszámításnál mindig a Magyar Nemzeti Banknak a beutazás évét megelőző év októberi első munkanapján érvényes árfolyamot kell figyelembe venni, 2009-es beutazásnál például eurónként 241,52 forintot. Az adómentesség mennyiségi limitjénél nem árt tudni, hogy a különböző dohány-, illetve alkoholtermékekre előírt korlátok egyúttal az adott termékcsoport 100 százalékos adómentességi korlátjai is. Ha például valaki repülőn kétszáz szál harmadik országban vásárolt cigarettát hoz, már egyetlen darab szivarra sem kaphat adómentességet. Arra viszont van lehetőség, hogy az utas súlyozzon a megengedett mennyiségből; például nem kell adót fizetnie, ha a törvényben felsorolt négy-négy dohánytermék, illetve alkoholfajta mindegyikéből a megengedett adómentes mennyiség 25-25 százalékát hozza be. A 17 évesnél fiatalabbak viszont egyáltalán nem importálhatnak adómentesen cigarettát és alkoholt.

Jogharmonizációs okokból kellett változtatni az energiaadóról szóló törvényen is. Az utóbbi javaslat eredetileg külön módosító jogszabályként futott, de a honatyák már korábban hozzájárultak ahhoz, hogy beolvasszák az utasforgalmi adómentességi törvénybe. Az indokolás ezúttal is az volt, hogy januártól lejár a szén adómentességére kapott derogáció, s azt követően a termelőknek, kereskedőknek energiaadót kell fizetniük a szén után, mégpedig tonnánként 2040 forintot.

Az viszont már nem uniós kötelezettségekkel, hanem a hazai jogalkotási bakikkal magyarázható, hogy a képviselőknek támogatást kellett nyújtaniuk egy olyan indítványhoz is, ami a helyi adókról szóló törvényt módosítja. A Veres János pénzügyminiszter által jegyzett módosító javaslat a hányatott sorsú építményadóhoz kapcsolódik. Erről több kormánypárti képviselő 2007 novemberében tévedésből úgy szavazott, hogy 2009-től az önkormányzatok kizárólag értékalapú adót vethessenek ki. 2008 márciusában viszont az eredeti szándéknak megfelelően visszahozták azt a (jelenleg is hatályos) szabályt, hogy az értékalapú mellett területi alapon is ki lehessen szabni ezt az adót. A márciusi módosítás azonban Veres indokolása szerint a törvényben átszámozási, következésképpen jogértelmezési problémákat okozott, emiatt az állampolgári jogok országgyűlési biztosa utólagos normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól. A pénzügyminiszter most a jogalkalmazási nehézségek megelőzése érdekében kérte - és kapta meg - a támogatást képviselőtársaitól.

Molnár Patrícia