2007. január. 30. 16:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 30. 16:00 Vállalkozás

„Kánaán helyett Spárta vár a vállalkozókra”

Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke szerint kevés a 31 milliárd forintos pályázati összeg, túl szigorúak a pályázati feltételek, ugyanakkor az intézményrendszer még nem áll készen az uniós források fogadására.

 
"Kánaán helyett Spárta" vár a vállalkozókra 2007-ben - mondta Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke a magyar kormány által kiírt uniós pályázatokat értékelve. Pelczné Gáll Ildikó arra hívta fel a figyelmet, hogy bár hétfőn felkerült néhány uniós pályázat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapjára, "kis szépséghiba", hogy még nincsenek elfogadott operatív programok, illetve a közreműködő szervezetekkel sem kötötték meg a szerződéseket.
 
A Fidesz alelnöke szerint a 31 milliárd forintos pályázati kiírás csak "egy morzsa" az összes uniós forráshoz képest, és különösen csekély összeg ahhoz, hogy élénkítse a gazdaságot vagy munkahelyeket teremtsen. Megjegyezte azt is, hogy a kormány a megszorításokkal mintegy 600 milliárdot vett ki a vállalkozók zsebéből. Mint mondta, a pályázatokat hétfőn nagy csinnadrattával jelentették be, azonban a honlapról kiderül, hogy a szükséges adatlapokat csak február közepétől lehet kitölteni, akkor kerül ugyanis fel a kitöltőprogram.
 
A vállalkozók addig gyűjthetik az ihletet, meg az önrészt is, hiszen minden pályázatnál 50 százalék feletti, 60-70 százalékos önerőt írnak elő - figyelmeztetett Pelczné Gáll Ildikó, aki szerint a jellemzően tőkeszegény magyar mikro- kis- és közepes vállalkozások ezt nem tudják majd kifizetni. Véleménye szerint a pályázati feltételek túlságosan szigorúak és indokolatlanok, hiszen például nem pályázathatnak a vidékies térségek, de az is gond, hogy 8-15 százalékos növekedést írnak elő a vállalkozásoknak, amelyek ilyen bizonytalan gazdasági helyzetben ezt nem tudják felelősen vállalni. 
 
Ma Magyarországon 800 ezer működő kis- és közepes vállalkozás van, amiből a kormány a pályázatokkal csupán  háromezret célzott meg. A Fidesz számításai szerint a 31 milliárd forint 75 százaléka a nyertesek 10-15 százalékához fog eljutni: hét milliárdnyi a mikrovállalkozásokhoz, 24 milliárd pedig a nagyobbakhoz - ez a pályázati rendszer Pelczné Gáll Ildikó szerint nem segít nehéz helyzetben lévő vállalkozások feltőkésítésében.
 
A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2004 és 2006 közötti időszakban Magyarország a regionális fejlesztési alap 1,24 milliárd eurós keretének csak a 48 százalékát tudta felhasználni, a kohéziós alapból pedig csak 35 százalékos sikerült lehívni.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.