Adóalap-csökkentés egyéni vállalkozóknak
Mik lehetnek az adóalap-csökkentő tényezők egyéni vállalkozók esetében? Mennyit kell fizetnie a pályázónak vissza nem térítendő támogatás esetén? Többek között ezekre az olvasói kérdésekre válaszolt Béres Molnár Gergely, a hvg.hu adószakértője.
"Babómiki kérdése"
Egyéni vállalkozóként a telephelyül bejelentett ingatlan energia költségei adóalap csökkentő tényezők-e, ha azokat az egyéni vállalkozó nevére állítják ki? Ha az ingatlan bérlemény (esetemben szolgálati lakás) energiaszámláit az egyéni vállalkozó nevére állítják ki, akkor mi történik?
A telephelyül szolgáló lakásban a műszakilag el nem különülő iroda energia költségei adóalap csökkentők lehetnek (hasonlóan a bérleti díjhoz, telefonköltségekhez, internet költségekhez). A lakás bérleti díja, energia költségei csak a tevékenységgel arányos mértékben számolhatók el költségként. Megjegyzem, az internet használat díjának 30 százaléka, legfeljebb 60 ezer forint vonható le az adóévben költségként akkor, ha a használat csak részben szolgálja a tevékenységet és annak díja nem különíthető el.
"N. Roland"
EVA-s Bt-mel szeretnék pályázni vissza nem térítendő támogatásra. (AVOP, stb.) weboldal fejlesztésre, marketing anyagok készítésére pályáznék. Igaz az, hogy a megítélt például 40 százalékos támogatás után ennek az összegnek a 25 százalékát, mint EVA-s bevételt, be kell fizetnem? Ugye jól tudom, hogy mivel az EVA-s cég nem ÁFA visszaigénylő, ezért az ilyen pályázatoknál a projekt bruttó összege után jár a támogatás?
Függetlenül attól, hogy a Bt. milyen nyilvántartást (kettős könyvvitel vagy bevételi nyilvántartás) vezet, a kapott vissza nem térítendő támogatás bevételnek minősül, s annak összege után EVA-t kell fizetni. Az EVA alapja a kapott támogatás teljes összege.
"robby"
Az idei évben állandó munkahelyem mellett néhány alkalommal megbízásos jogviszonnyal is végeztem munkát. Ehhez számítógépes eszközöket, monitort, nyomtatót kellett vennem és természetesen a magán autómat munkavégzés kapcsán is használnom kellett. A gépkocsi használatát a megbízó külön nem térítette. Ezeket a költségeket (IT, üzemanyag, stb.) személyi jövedelemadó bevallásomban hogyan tudom érvényesíteni, és a számlákon kívül kell-e egyéb papírokkal rendelkeznem?
Az önálló tevékenységet folytató magánszemélynek a jövedelme megállapítását illetően választási lehetősége van. A tevékenységből származó jövedelmet egyrészt tételes, számlák bizonylatok alapján történő költségelszámolással, másrészt a bevétel 90%-ában lehet meghatározni.Fontos tudnivaló, hogy e választási lehetőség egyben kötelezettséget is jelent, ugyanis bármelyik jövedelem-megállapítási módszert választja, azt kell alkalmaznia valamennyi önálló tevékenységéből származó jövedelme megállapítására az adott adóévben. A tételes költségelszámolás költségekre vonatkozó szabályait az SZJA törvény 3. számú melléklete tartalmazza.