Kötelező és választható járulékok a Bt.-tagoknak
Betéti társaság beltagjának mikor nem kell minimum-járulék alapot fizetnie? Milyen esetekben elég, ha csak az evát fizetk egy betéti társaság tagjai? Fizetheti-e osztalékból az evás vállalkozó saját fizetését? Olvasói kérdésekre Béres Molnár Gergely adószakértő válaszol.
"Bacuba"
Cégünk EVA szabályok szerint adózó, bevételi nyilvántartást vezető betéti társaság. A beltag nem rendelkezik máshol legalább 36 órás heti munkaviszonnyal, így eddig kifizettük a minimálbér után a közterheket. A fentieket figyelembe véve a minimum-járulékalap szeptemberi bevezetése érinti a beltagot?
A társas vállalkozás legalább a minimálbér után köteles megfizetni a járulékot, ha tagja részére a személyes közreműködés alapján kiosztott jövedelem kisebb, mint a minimum-járulékalap, s ezt bejelenti az állami adóhatósághoz.
A minimum járulékalap bevezetése tehát akkor nem érinti a beltagot, ha a személyes közreműködés alapján kiosztott jövedelme kevesebb, mint a minimum járulékalap. Ebben az esetben bejelentési kötelezettsége van a Bt-nek.
"Kalmarg"
Betéti társaságunk minden tagjának van a Bt.-n kívül napi 8 órás főállású munkája, ami után a munkáltatók fizetnek mindent. Ugyanakkor a Bt-ben mindegyikünk csinál valamit, ami után a Bt-nek van bevétele. Külső alkalmazott nincs, s könyvelőnk szerint ilyen esetben semmit nem kell fizetni, csak az evát. Igaz ez?
Igen, több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony esetében a társadalombiztosítási-, az egészségbiztosítási- és a nyugdíjjárulék (tagdíj) alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem. Természetesen csak akkor, ha a társas vállalkozó egyidejűleg munkaviszonyban is áll és foglalkoztatása eléri a heti 36 órát.
Az evás társas vállalkozó abban az esetben, ha van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya vagy nyugdíjas, akkor nem kötelező társadalombiztosítási- vagy baleseti járulékot fizetnie. Ám ha mégis elszámolt vállalkozói kivétet, s azután fizetett, azt önkéntesen megteheti, ez nem minősül többlet adó befizetésnek így visszaigényelni sem lehet. Jól tudom?
A fent leírtak helyesek, de annyi kiegészítést lehet tenni, hogy az elszámolt kivét után SZJA bevallást kell benyújtania a vállalkozónak, melyben – a felvett összegtől függően - lehetősége van adókedvezményeket igénybe venni.
"csipcsip"
Korábban a betéti társaságok tulajdonosai mentesülhettek az SZJA fizetése alól, ha nyilatkozatot tettek arra, hogy Bt-ben végzett munkájukért nem kérnek semmilyen juttatást, s az itt végzett munkájuk ellenértéke teljes egészében a társaság nyereségéből származó leadózott osztalék. Ez most is így van?
Igen. Több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony esetében a társadalombiztosítási járulék, az egészségbiztosítási járulék és a nyugdíjjárulék (tagdíj) alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem, ha a társas vállalkozó egyidejűleg munkaviszonyban is áll és foglalkoztatása eléri a heti 36 órát.
"csipcsip"
A Betéti társaságban egyedüli beltagként, nincs alkalmazottam, kiegészítő tevékenységet folytatok, mint nyugdíjas tehetek nyilatkozatot? Vagy minden nyilatkozat nélkül dönthetek úgy, hogy a munkám ellenértékét az EVÁ-zott osztalékelőlegből illetve a taggyűlés által véglegesített (már adózott) osztalékból fedezem?
A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozónak nem kell a minimum járulékalap (125 000 forint) után járulékot fizetnie, így természetesen az APEH felé sem kell bejelentenie. A kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas) evás egyéni vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége 2006. szeptember 1-jétől oly módon változott, hogy az 5 százalékos baleseti járulék helyett 10 százalékos mértékű egészségügyi szolgáltatási járulékot köteles fizetmi. A járulék alapja az Eva törvényben meghatározott adóalap 10 százaléka.