Karrier hvg.hu 2011. május. 13. 19:30

Ahol a legtöbbet adóznak a fizetés után

A munkavállalói jövedelmeket sújtó adó- és társadalombiztosítási terhek a legtöbb OECD-országban emelkedtek 2010-ben - derül ki a szervezet legfrissebb jelentéséből.

Az előző évek gyakorlatával szemben a munkavállalói jövedelmeket sújtó adó- és társadalombiztosítási terhek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legtöbb tagállamában - 34-ből 22-ben - emelkedtek 2010-ben - erre mutatott rá az OECD legfrissebb, témával foglalkozó jelentésében (Taxing Wages). Hollandiában, Spanyolországban és Izlandon a legjelentősebb a növekedés, míg Dániában, Görögországban, Németországban mutatták ki a legjelentősebb visszaesést.

MTI

2010-ben az OECD-országok közül Franciaországban, Belgiumban és Olaszországban volt a legmagasabb a munkabéreket terhelő adók és járulékok aránya a két gyermeket nevelő családok esetében, ahol csak a házaspár egyik tagja folytatott keresőtevékenységet: Franciaországban 42,1 százalék, Belgiumban 39,6, Olaszországban pedig 37,2 százalék.

A lista végén Új-Zéland állt (-1,1 százalékkal), majd Chile követlezett (6,2 százalékkal), azután Svájc (8,3 százalék) és Luxembourg (11,2 százalék). Az OECD-országokban a munkabéreket terhelő adók és járulékok aránya átlagosan 24,8 százalék volt tavaly. Magyarországon 36,3 százalék, ezzel nyolcadikok vagyunk a tagállamok listáján.

Ami az egyedülálló, átlagosan kereső, gyermektelen dolgozókat illeti: a bérüket terhelő adók és járulékok aránya Belgiumban, Franciaországban és Németországban a legmagasabb. Előbbiben 55,4 százalék, Franciaoszágban 49,3 százalék, míg Németországban 49,1 százalék. Magyarországon sem sokkal jobb a a helyzet - a hatodikok vagyunk a listán -, nálunk ez az arány 46,4 százalék. Chilében és Mexikóban a legjobb a helyzet: előbbiben 7 százalék, utóbbiban 15,5 százalékos az arány, míg az OECD-országok „átlaga” 34,9 százalék.