Amerika tíz legjobban kereső nője
Mennyit kerestek tavaly a legjobban fizetett női felsővezetők Amerikában? A Forbes magazin összeállított egy tízes listát a sokmillió dolláros fizetést bezsebelő hölgyekről, akik egytől-egyig világvállalatot irányítanak.
Barack Obama januárban aláírta a törvényt (Lilly Ledbetter Fair Pay Act), amely - elvben - garantálja az egyenlő fizetési feltételeket a hasonló pozíciót betöltő nőknek és férfiaknak. Törvény ide-oda, máig megmaradt a két nem képviselőinek fizetése közötti rés. Noha idén Amerikában a legjobban kereső női felsővezetők átlagosan 3,9 millió dollárt (körülbelül 718 millió forintot) vittek haza, a hasonló munkakört betöltő férfiak ennek nagyjából háromszorosát, átlagosan 11,9 millió dollárt (több mint kétmilliárd forintot)kaptak.
Lynn Elsenhans esete jól mutatja, hogyan küzdenek a vezető pozíciót betöltő nők a megbecsülésért: Elsenhans az egyetlen hölgy, aki egy nagy olajcég élén áll, munkájáért tavaly 2,2 millió dollárt tehetett zsebre a Sunoco olajipari vállalatnál. Összehasonlításképpen: Bruce Smith, a Tesoro olajfinomító konszern vezetője 18,6 millió dollárt keresett tavaly.
Andrea Jung © AP |
A fizetési feltételek kialakításakor – az illető nemétől függetlenül – számos körülményt vesznek figyelembe. Fontos szempont, hogy az illető mióta dolgozik a szakmában, milyen tapasztalatai, összeköttetései, ajánlásai vannak, hogyan vélekednek róla szakmai berekben, vagyis annak alapján ítélik meg, mi tett le az asztalra. A felsővezetők „szemérmetlenül” magas éves bevételét nem csak havi bérük teszi ki, a havi fizetés mellett prémium is megilleti őket, a cég bevételétől függően. Ehhez jönnek még az extrák, például a részvényekben kapott egyéb juttatások vagy az ebből befolyó haszon.
A Forbes-lista második helyén álló 56 éves Carol Meyrowitz, a TJX ruházati cég vezérigazgatója múlt évben 11,1 millió dollárt (közel kétmilliárd forintot) kaszált. A vállalat bevételei nem csökkentek, noha 2006-ban személyes adatok ellopása miatt csúnya ügybe keveredett.
Indra Nooyi © AP |
Az Egyesült Államok negyedik legjobban kereső üzletasszonya 2008-ban Susan Ivey volt, a Reynolds American dohányipari vállalat vezetője, aki 30 éves, a dohányiparban szerzett tapasztalattal (veteránnak számít szakmájában) immáron öt éve tölti be ezt a posztot. Az 51 éves Ivey az USA második legnagyobb dohányipari óriásvállalatának feje, aki Nooyihoz hasonlóan tavaly 9,4 millió dollárt vitt haza.
A lista ötödik helyét az 53 éves Tamara Lundgrean, a Schnitzer Steel Industries vezérigazgatója foglalja el. Éves fizetése 6,6 millió dollár (körülbelül egymilliárd kétszázmillió forint) volt tavaly, ám a lista elkészítésekor még csak tíz hónapja állt a fémeket újrafeldolgozó vállalat élén.
A Kraft élelmiszeripari cég vezérigazgatója, Irene Rosenfeld három éve igazgatja a sok egyéb mellett édességeket, rágcsálnivalókat és gyorsan elkészíthető ételeket gyártó birodalmat. Rosenfeld 56 éves, munkájáért tavaly 5,7 millió dollárt (hozzávetőlegesen egymilliárd forintot) vihetett haza.
Irene Rosenfeld © AP |
A nyolcadik helyen tanyázó Brenda Barnes szintén az ötvenes éveiben jár, és már öt éve irányítja az élelmiszerpiacon előkelő helyet betöltő Sara Lee vállalatot. Előtte 22 évet húzott le a Pepsinél, fizetése tavaly 4,6 millió dollár (846 millió forint) volt.
Patricia Woertz, a mezőgazdasági termékeket, takarmányokat gyártó Archer Daniels Midland cég feje 30 éves, az olajiparban szerzett tapasztalatokkal érkezett a vállalathoz, amelyet három éve vezet. A hölgy 56 éves és tavaly 4,5 millió dollárt keresett.
A tízes lista utolsó helyén a 48 éves Angela Brady áll. Két éve igazgatja az egészségügyi szolgáltatások terén piacvezető WellPoint vállalatot, 2008-ban 4,1 millió dollárt (hozzávetőlegesen 750 millió forintot) keresett.