2006. március. 22. 17:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 22. 17:16 Karrier

Olaszország nem nyitja meg előttünk munkaerőpiacát

Olaszország úgy döntött, hogy egyelőre nem nyitja meg munkaerőpiacát az új uniós tagállamok munkavállalói előtt május 1-től. Ezzel fenntartja a munkaerő-áramlásra vonatkozó korlátozásokat a kvótarendszer keretében további három évig.

A kormány döntését az Apcom jelentése szerint már közölték az érintett államok nagyköveteivel, nevezetesen nyolc országgal, a mediterrán Ciprusra és Máltára nem vonatkozik a korlátozás.

Ugyanakkor az Apcom ugyancsak diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy egyidejűleg megduplázzák az éves munkavállalási kvótát: 170 ezerre, és ezen belül az új tagországok munkavállalói "kedvezményes" elbírálásban részesülnek.

Hollandia is fontolgatja, hogy már májustól nem hosszabbítja meg az Európai Unió új tagországainak munkavállalóit sújtó korlátozásokat - jelentette be keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

A két éve belépett tagországok - köztük Magyarország - csatlakozási szerződése szerint a régi tagállamok egyoldalú nyilatkozattal közölhetik, hogy még három évig fenn kívánják-e tartani a korlátozásokat, amelyeket annak idején a munkaerő-beáramlás megugrása miatti aggodalomból vezettek be, a csatlakozási tárgyalásokon kialkudott átmeneti intézkedések között. Miután kiderült, hogy a várt kelet-európai munkaerőroham elmaradt, több régebbi tagállam már úgy határozott, hogy megkockáztatja a korlátozások felszámolását.

Nem akadályozta a kelet-európaiak munkavállalását már a két évvel ezelőtti csatlakozástól kezdve Nagy-Britannia, Írország és Svédország. Már jelezte Finnország, Spanyolország és Portugália, hogy nem hosszabbítja meg a korlátozásokat. Belgium és Franciaország egyelőre várhatóan hosszabbít, de akár már a jövő év első napjától megszüntetheti az akadályokat. Néhány tagország - így Görögország - még nem nyilatkozott egyértelműen, az utolsó pillanatig kivár - és akad tagállam, például Luxemburg, amely egyértelműen mások döntésétől teszi függővé saját határozatát. Ausztria és Németország pedig arról nyilatkozott, hogy a következő három esztendőben fenn kívánja tartani az átmeneti korlátozásokat. 

Hollandiában még nem született végleges döntés a témában - ahhoz parlamenti jóváhagyás is kell -, de a foglalkoztatási tárca már jelezte, hogy fontolgatja a korlátozások megszüntetését, legalábbis az újabb hároméves szakasz lejárta előtt. A témában a kormánynak hivatalosan állást kell foglalnia, majd ahhoz a képviselők egyetértését is el kell nyernie. Barroso mindazonáltal úgy fogalmazott, a holland kormány már "bejelentette azt a szándékát, hogy véget vet az átmeneti időszaknak".

Február elején kiadott értékelésében az Európai Bizottság úgy vélte: a statisztikai adatok nem támasztják alá a félelmeket, azok alapján nem indokolt korlátozások fenntartása. Barroso maga is jelezte, jóllehet a bizottság nem tett nyílt ajánlást az akadályok megszüntetésére, álláspontja szerint ez lenne a helyes döntés a régebbi tagállamokban.

Az Európai Parlament foglalkoztatási bizottsága - Németország és Ausztria kivételével a régebbi tagállamokból érkezett képviselők igenlő szavazatával együtt - éppen kedden fogadta el Őry Csaba (Fidesz-MPSZ) jelentését. Ez felszólítja az európai uniós tagállamokat, hogy már ne alkalmazzanak semmilyen korlátozó intézkedést. Ezt a dokumentumot még a plenáris ülésnek is jóvá kell hagynia.
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.