Így jelentkezz egy online álláshirdetésre
Számos álláskereső oldalt találhatsz a világhálón, így nem lehet nehéz pillanatokon belül egy halom állásajánlatot összegereblyézni. Hogyan tovább? Tippek.
Manapság a számítógép és az internet felhasználói szintű ismerete már-már alapkövetelmény. Ezért, ha olyan állásajánlatra bukkansz, amelyre online kell jelentkezned, már bele is csöppentél az adott cég kiválasztási folyamatába. Ezzel ugyanis hatékonyan lehet tesztelni, hogy a jelentkezők mennyire igazodnak el a digitális világban. Azonban néhány tanács megfogadásával maximalizálhatod az esélyeidet arra, hogy a következő fordulóra mindenképpen behívjanak.
Többféle módszer kínálkozik arra, hogy az internet adatrengetegéből kitűnjél. Például feltöltheted a szakmai önéletrajzodat az ismert online adatbázisokba, a megfelelő keresőszavakkal pillanatok alatt kiderítheted, hogy mely cégeknél van éppen üresedés, olyan pozícióban, amely számodra megfelelő, illetve állásinterjú előtt megfelelően felkészülhetsz az adott vállalat felépítéséből, tevékenységeiből. Végül, de nem utolsósorban pedig e-mail segítségével felveheted a kapcsolatot a munkaadóval.
Ha e-mailben jelentkezel egy állásra, a leveled tartalma nagyjából hasonló legyen, mintha postai úton tennéd. Persze akad, egy-két – az internet jellegéből fakadó – sajátosság.
Ha hirdetésre jelentkezel, az e-mail tárgy mezejében tüntesd fel az állás nevét, amelyre jelentkezel, illetve ha adott, akkor a jelentkezési sorszámot, kódszámot. A levélben kezdd azzal a résszel, amelyet egyébként a kísérőleveledbe írnál, majd utána következhet a szakmai önéletrajzod. Hacsak a hirdetés szövege konkrétan nem rendelkezik úgy, nem javallott csatolt fájlként elküldeni ezeket a dokumentumokat.
Az önéletrajzokban általában különböző formázási elemek – dőlt betű, felsorolási pontok, stb. – találhatóak, amelyek nem biztos, hogy ugyanúgy néznek ki a címzett oldalán. Ezért ments el egy sima szövegű – ASCII, Text Only, DOS Text – változatot az e-mailből. Ugyanezen okból kifolyólag ügyelj rá, hogy a leveleid sorai ne legyenek hosszabbak 65 karakternél, néhány levelezőprogram ugyanis ilyenkor eltördeli, vagy egymás után rakja a hosszabb/rövidebb sorokat, s ez jelentősen megváltoztathatja a dokumentum kinézetét és olvashatóságát.
Az elérhetőségeidet – e-mail cím, telefonszám, levelezési cím - jól látható helyen tüntesd fel, így a munkaadó a lehető leggyorsabban és számára legkényelmesebb módon veheti fel veled a kapcsolatot. Használd a levelezőprogramodban a beszúrható aláírás opciót, hogy biztos minden leveledben ott szerepeljen a fenti információ.
Kérdezz rá, hogy igényelnek-e nyomtatott változatot az önéletrajzodból, ebben az esetben postai úton tudsz küldeni, egy jóval profibb kinézetű papírt a számukra.
Mielőtt elküldenéd a levelet, küldj belőle egy tesztverziót saját magadnak, illetve néhány ismerősödnek, akik különböző típusú levelezőprogramokat használnak, hogy ugyanúgy néz-e ki mindenhol. Kérd meg az ismerőseidet, hogy nézzék át a leveledet, hogy ne maradjanak benne helyesírási hibák. Mentsd el az elküldött levelet, hogy a későbbiekben, ha máshova jelentkezel, csak néhány dolgot kelljen változtatnod. Sok munkát megspórolhatsz, ha készítesz magadról egy afféle bemutatkozó weboldalt, ahonnan akár az önéletrajzod is letölthető. Ha ugyanezt több nyelven teszed meg, tovább növeled az esélyeidet, hogy az interneten keresztül találd meg álmaid állását, vagy éppen az találjon meg téged.