2006. január. 26. 16:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 31. 11:30 Karrier

Lejtőre menjen, aki télen állást akar!

Mindenki tudja, hogy a teniszpályán, kosarazás vagy foci közben szerzett ismeretségeken keresztül mennyivel könnyebb álláshoz jutni, mint végigtaposni a hagyományos utat. Vannak azonban helyek a sportban, ahol hirtelen sok ismerőst és sok új lehetőséget talál az ember. Tipikusan ilyen a sípályák környéke.

Sípálya az Alpokban. Az ismerkedés terepe
© snowshark.org
A síszezon közepén vagyunk, s olyan sok honfitársunk hódol már ennek a sportnak, hogy a környező országok (e sportra idehaza sajnálatosan kevés a jó lehetőség) lejtőinek némelyikét csak magyarok népesítik be. A közös csúszkálásokat a hüttékben lélekmelegítővel a kézben eltöltött pihenők, illetve a sörözőkben elköltött vacsorák és poharazgatások teszik igazán színessé és élvezetessé. A tömegsport és a társasági élet remek lehetőséget nyújtanak az állásvadászoknak is.

Ehhez nem kell a lejtő ördögének lenni, s éppen elég olyan lazának maradni, mintha csak a pihenés járna a fejünkben. Aki síelni jár, annak nem lehet túl sok baja az élettel, nem nagyon aggódik az anyagi biztonságáért, s nyertesnek látszik. A sikerhez talán nem árt egy legalább közepes minőségű sífelszerelés, de még ez sem feltétlenül szükséges. A legjobb márkáktól is kapni drága, közepes és olcsóbb sportszereket, síruhákat, s legfeljebb szakértő szem szúrja ki a különbségeket. Relaxált táraságban egyébként is kisebb a jelentősége a formalitásoknak (például az öltözet minőségének), s könnyebben alakulnak ki akár vadidegen emberekkel is kapcsolatok. Persze aki a számára megfelelő embert keresi, finoman informálódhat is a társaság összetételéről, s közelébe kerülhet annak, aki a későbbiekben segíthet az elhelyezkedésben. Egy „telelés” alatt több fontos barátra is szert lehet tenni, akikkel aztán később fel lehet venni a kapcsolatot.

Fontos szabály, hogy ha a „célszemély” nem hozza szóba a munkát, az álláslehetőségeket, még véletlenül se kezdeményezzünk ilyen tárgyú beszélgetést. Legfeljebb – mintegy mellékesen – kideríthető az új ismeretségeinkről, hogy milyen szakmában dolgoznak, s arrafelé „hogy mennek a dolgok”. Persze meg lehet ígérni nekik, hogy a közös felvételeket majd elküldjük. Ehhez jól jön névjegyet, e-mail címet és telefonszámot kérni.

Ez többek között lehetővé teszi, hogy a felvételek elküldése után érdeklődni lehessen, hogy megkapta-e őket, hogy tetszettek, stb. Síelni sokan családosan, vagy partnerükkel mennek. Különösen hasznos, ha a férjek vagy feleségek is összebarátkoznak, ami még több lehetőséget ad egy kapcsolat otthoni felvételére.

A síbarátságok aztán megfelelő időben működő tőkévé konvertálhatók az álláskeresésben, s hozzásegíthetnek, hogy sikerüljön bejutni a megfelelő emberhez, ha ez éppen nem maga újsütetű ismerősünk.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.