2005. február. 12. 08:45 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 14. 08:00 Karrier

Új programok indulnak az 50 felettiek elhelyezkedésének segítésére

A munkaügyi tárca az 50 év felettiek foglalkoztatására új programokat indít. Azt remélik, hogy ezektől jobb piaci helyzetbe jut e javarészt meglehetősen gyengén képzett vagy elavult szakismereteik miatt nehezen alkalmazható emberekből álló korcsoport.

A tárca az 50 év felettiek elhelyezkedését új eszközökkel segíti. Az 50 éven felüli munkanélküliek iskolai végzettség szerinti összetétele rendkívül kedvezőtlen: 56 százalékuknak egyáltalán nincs szakképzettsége, 48 százalékuk csak általános iskolát végzett. A 45 százalékuknak van ugyan szakmunkás-végzettsége, 4 százalékuk pedig felsőfokú végzettségű, de a szakképzettségük struktúrája nem egyezik a helyi munkaerőpiac igényeivel, illetve szakmai ismereteik nem elég korszerűek.

A program első lépéseként a megyei munkaügyi központok összeállítják az 50 év feletti munkanélküliek listáját korcsoportok és iskolai végzettség szerinti bontásban. Egyidejűleg tárgyalnak a munkáltatókkal – egyénileg és fórumok keretében –, felmérve az igényeiket. Ezután levélben megkeresik az érintett munkanélkülieket, tájékoztatják őket az új programról. Akik igent mondanak és megfelelnek a munkáltatói igényeknek, új munkahelyre kerülhetnek a járulék-átvállalás és a bér támogatás segítségével.

Új módszer a „próbamunka” is, amely három hónapig tart, s erre az időszakra a tárca teljes mértékben átvállalja a foglalkoztatottak bér - és járulék költségeit. A kedvezményben csak azok a munkáltatók részesülhetnek, amelyek vállalják, hogy legalább még három hónapig foglalkoztatják a próbamunkán résztvevőket. A program 2007. január 31-ig tart, s 2005. december 31-ig lehet rá jelentkezni.

A tárca legkevesebb 30 ezer embert kíván bevonni a programba, s legalább 12 ezret szeretne elhelyezni - jelentette ki Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok átvállalását a Munkaerőpiaci Alap „50 év felettiek járulékkedvezménye” önálló kiadási előirányzatából finanszírozzák, s erre a célra 2,8 milliárd forintot különítenek el.