A rendelkezésre álló hazai munkaerő drasztikusan csökken
Az államnak aktív szerepet kell vállalnia a hátrányos helyzetben élők integrálására törekvő közösségek létrejöttében. Ez alapérdek, ugyanis a 2050-re a munkaképes korúak száma 7 millióról 5,2 millióra csökken – jelentette ki a szociális miniszter.
Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter szerint kiemelt figyelmet kell fordítani az idősödő népességre, és a munka képes korúak számának csökkenésével párhuzamosan az aktív korúak foglalkoztatására. A közös jövőtervezés feladatai között van a foglalkoztatás elősegítése, a közösségfejlesztés, a diszkrimináció csökkentése, a lakhatást segítő programok, a társadalmi mobilitás, a személyes gondoskodás fejlesztése, az infrastruktúra és a szolgáltatások, valamint a humán tőke fejlesztése. A miniszter kijelentette, hogy a komplex vidékfejlesztési programok része kell legyen a közlekedés, az egészségügyi szolgáltatások, az oktatás, illetve a helyi vállalkozások fejlesztése, a lakhatási helyzet javítása is.
A munka képes korúak száma 2050-re a jelenlegi hétmillióról 5,2 millió főre csökken. Jelenleg a 600 ezer fogyatékkal élő embernek mindössze kilenc százaléka talál munkát Magyarországon. A mintegy 1,1 millió főt kitevő 55-65 éves korosztályból csak minden ötödik foglalkoztatott. A folyamatosan növekvő számú, 600 ezresre becsült roma népességnek csupán 16 százaléka számít gazdaságilag aktívnak.
A munkáltatóknak adható járulékkedvezményekkel és a női munka vállalást jobban lehetővé tevő nappali intézmények fejlesztésével kívánják segíteni az aktív korúak minél nagyobb arányú elhelyezkedését a legális munka erőpiacon.