Itthon hvg.hu 2024. október. 04. 11:36

Megnyitná az utat a kormány a széles körű, közfinanszírozott magánegészségügyi ellátás előtt

Bevezetné a kormányzat a „hiánypótló állami szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató” fogalmát. Ez pont az, aminek látszik: ahol az állam egészségügyi kapacitásai végesek, besegítene közpénzért a magánegészségügy.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Mintegy 80 ponton módosítana másfél tucat törvényt az, a Belügyminisztérium alá tartozó ágazatokat érintő törvénymódosító javaslatcsomag, amelynek tervezete nemrég került fel a kormány honlapjára.  

Az egyik javasolt változtatás a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényt módosítaná úgy, hogy bevezet egy új fogalmat, a „hiánypótló állami szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató” megnevezést, amellyel  

a kormány úgy tűnik, megnyitja az utat a szélesebb körű, közfinanszírozott magánegészségügyi ellátás előtt. 

A tervezet szerint az új fogalom magántulajdonú egészségügyi szolgáltatót takar, amely “olyan közfinanszírozott ellátást nyújt a biztosítottak széles köre számára”, amelyet az állami ellátórendszer nem képes megfelelően kiszolgálni. 

Olyan ellátásoknál vonható be a tervezet szerint magánszolgáltató, amelyeket az „állami, önkormányzati, egyházi tulajdonban vagy fenntartásban álló egészségügyi szolgáltató vagy klinikai központ” nem vagy olyan kis mértékben végez,  

amely nem képes az ellátást igénybe vevő biztosítottak széles körű ellátására.” 

A tervezet egyelőre csak ezt az új fogalmat vezeti be, arra vonatkozóan a szöveg nem ad támpontot, hogy mely területeken, milyen mértékben és milyen közfinanszírozási módszerrel tervezi alkalmazni azt a kormányzat. 

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!

Az ugyanakkor látható, hogy az egészségügyi ellátórendszer kapacitáshiánnyal küzd több területen. Ezért döntött például a kormány tavaly nyáron arról, hogy „államosítja” a közfinanszírozott CT- és MR-berendezéseket és azok működtetését.

Ugyanakkor már ennek végrehajtása sem zökkenőmentes, hiszen idén tavasszal a HVG megírta, hogy a két fontos és gyakori képalkotó diagnosztikai eljárás, a CT- és MR-vizsgálatok „államosítását” idén novemberről eltolták 2025 őszére, mert kiderült: 

a kormány nem tud minden feltételt biztosítani az átálláshoz, így például az eddigi magánszolgáltatók kártalanítását, az elegendő szakdolgozót, illetve az új gépeket. 

Nincs elég állami kapacitás, így egy év haladékot adna magának a kormány a CT és MR vizsgálatok államosítására

November helyett egy év átmeneti időszak után, csak 2025 vége felé vezetnék be a CT és az MRI vizsgálatok még tavaly nyáron eldöntött államosítását. A kormány ugyanis már most látja, hogy nem tud minden feltételt biztosítani – az eddigi magánszolgáltatók kártalanítását, az elegendő szakdolgozót, illetve az új gépeket.

Ami az ágazat gépparkját illeti, ott is hiányjelenségek vannak. A HVG írta meg a nyáron, hogy egy friss törvénymódosítás nyomán a városi kórházak között összevissza pakolgathatják az eszközöket a röntgengéptől a CT-berendezésig: 

Sakkozhatnak a városi kórházak gépparkjával a megyei intézmények között – oda viszik a CT-t, ahol nagyobb szükség van rá

A szükség nagy úr, a friss törvény szerint a megyei irányításért felelős szervek a városi kórházak között össze-vissza pakolgathatják az eszközöket a röntgengéptől a CT-berendezésig, és szabadon rendelkeznek a dolgozókkal is.

A Népszava is írt a változtatásról, amit a lap szerint a vidéki magánszolgáltatók gyors növekedése is megkövetelhet, hiszen ahol csak egyetlen specialista van, és őt is magánszolgáltató alkalmazza, indokolt lehet a betegek átirányítása.

Kóka János, a Doktor24 alapítója: Egy jó deal kell az állam és a cégek közt, hogy a dolgozók mehessenek magánorvosokhoz is

Az aktív korúak számára társadalombiztosítási alapon nem lehet biztosítani a megfelelő szintű egészségügyi szolgáltatásokat, a vállalati szférának is be kell szállnia – mondja az egyik nagy magánegészségügyi vállalkozás, a Doktor24 alapítója, az egykori SZDSZ-es gazdasági miniszter, aki Magyar Péternek is üzen.

Egy szakember ugyanakkor a lapnak megjegyezte: az állami kórházak sebészetein 50 százalékos az ágykihasználtság, miközben a betegek hosszú várakozásra kényszerülnek. „A félházzal működő sebészetek képesek lennének többet is operálni, ha az állam értékén és havi kvótakorlátozás nélkül kifizetné a műtétes ellátás árát. A magánszolgáltatók közfinanszírozásával ezek a sebészetek pácienseket veszítenek, azaz biztosan tönkremegy az állami szolgáltatás” – fogalmazott a Népszavának a szakember.

Nyitóképünk illusztráció.

Hirdetés