Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. május. 16. 16:05

Gyorsan reagálnak a Rogán-művek a Fico-merényletre: Orbánnal az élen terjesztik az alaptalan híreket

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Miután Robert Fico merénylőjével kapcsolatban felmerült, hogy akár baloldali is lehet, egy nap sem kellett ahhoz, hogy a kormányzati kommunikáció ráálljon a témára és hergelni kezdjen. Az alaphangot ehhez Bayer Zsolt csütörtöki írása adta meg, majd Orbán Viktor is beszállt a propaganda terítésébe.

Ketten voltak békepártiak ma Európában – ez az alapállítása annak a Bayer Zsolt-írásnak, amely csütörtökön hajnalban jelent meg a Fico-merénylet nyomán a kormányközeli Magyar Nemzet honlapján és amely a nyomtatott napilapban is ott van. A Fidesz ötös tagsági könyvével rendelkező publicista írása azért kiemelten fontos, mert úgy tűnik, egyfajta sorvezetőként szolgált a Robert Fico elleni támadásról posztolgató Megafon-propagandistáknak is.

Furcsának tűnik, de egy olyan kampány közepén, ahol politikai kommunikációban Magyar Péter lényegében átvette a kezdeményezést, a magyar kormánynak a Robert Fico elleni szerdai merénylet alkalmat teremt arra, hogy a saját politikai ellenfeleiket igyekezzenek hibáztatni, még akkor is, ha a merénylő az eddig megismert profilja és irányultsága alapján semmilyen ideológiai rokonságot nem mutat sem magyar baloldali ellenzékkel, sem az úgynevezett globális baloldallal.

Bayer Zsolt – a címet leszámítva – írásának negyedik mondatában jut el oda, hogy nem is olyan burkoltan kommunistázni, majd baloldalazni kezdjen: „százhat éve egy kommunista gyilkos különítmény agyonlőtte gróf Tisza István miniszterelnököt. (…) Kommunista gyilkosai azt olvasták a fejére, hogy háborúba vitte az országot”.

A kormánysajtó már szerdán azt kezdte sulykolni, hogy Fico 71 éves merénylője baloldali, sőt, a „szlovák Momentum”, vagyis a Progresszív Szlovákia nevű ellenzéki párt támogatója, aktivistája, szimpatizánsa, de ezt semmi nem bizonyítja. A Progresszív Szlovákia közleményben cáfolta, hogy Juraj Cintula az ő kötelékükben mozgott volna valaha is, azt pedig minimális kereséssel be lehetett azonosítani, hogy a férfi nem bal-, hanem erős szélsőjobboldali bekötéssel rendelkezik, hiszen a 2022-ben megszűnt Slovenskí Branci (SB) neonáci, menekültellenes szervezet szimpatizánsa volt. Mindezt a magyar kormányzati kommunikáció nem vette tudomásul, ehelyett a politikailag hasznosabbnak tűnő baloldali bűnbakkeresés megy minden felületükön, legyen az a megafonosok közösségi oldala, vagy Orbán Viktor legutóbbi Facebook-bejegyzése.

Orbán Viktor: „Keresztbe lőtték” Szlovákia békepárti útját, Fico a legfontosabb hónapokra esett ki

A miniszterelnök megosztott egy egyértelmű fake newst is, ő is állítja, hogy Ficót egy baloldali ember lőtte le, holott Juraj Cintula egy szélsőjobboldali szervezet szimpatizánsa volt.

Orbán ugyanis csütörtökön kora délután már arról posztolt a Facebookon , hogy a szlovák miniszterelnököt egy „baloldali aktivista” lőtte le. Bár ok-okozati összefüggést nem húz, de posztjában megjegyzi, hogy Szlovákia „elindult a békepártisághoz vezető úton”, „most ezt a folyamatot akasztották meg, lőtték keresztbe”.

Az egészben egyébként egy olyan logikai bukfenc is van, hogy Robert Fico a baloldalról érkezett a politikába, kezdetben a 2010 után felálló Orbán-kormány egyik legfőbb politikai ellenfele volt. A kormánykommunikáció valójában most ott tart, hogy azt sugallja: egy alapvetően baloldalról jött politikust egy baloldali ember lőtt le.

Ezt követően felvetette, mi van, ha tényleg csupán egy magányos őrültről van szó, így szerinte adódik a kérdés, hogyan juthatott el az elkövető idáig. „Hosszú sora van ennek. Lámpavasazás, IFA-platóra dobálás, miegyéb” – írja, elővéve a fideszes sajtóban a baloldallal gyakran kapcsolatba hozott vádakat.

A megafonosok ezerrel kezdték el nyomni a dezinformációt, baloldalinak, sőt egyenesen liberálisnak nevezve a szerdai merénylet elkövetőjét:

„Sajtóhírek szerint egy szlovák liberális párt fanatikusa lehetett Fico merénylője” – írta például Apáti Bence. Ibolya Csenge már arról írt, hogy Robert Ficót „egy 71 éves liberális költő lőtte le, aki sajtóértesülések szerint a baloldali Progresszív Szlovákia szimpatizánsa, korábban Zuzana Čaputovát is lelkesen támogatta”. Szinte szó szerint ugyanezt a narratívát tolja Déri Stefi is: „az elkövető egy 71 éves baloldali költő volt, aki a baloldali-liberális Progresszív Szlovákia párt lelkes támogatója.” Deák Dániel szerint „ma Európában a nyílt utcán lövik le a békepárti vezetőket”, míg Bohár Dániel „brékingként” közölte, hogy „sajtóhírek szerint Fico merénylője azért lőtt, mert a szlovák kormányfő nem támogatja a háborút”.  

Egy félrefordítás miatt baloldalizhatják Fico merénylőjét

A „levický” a Google fordítóprogramja szerint baloldalit jelent, a valóságban azonban lévait.

Hogy Juraj Cintula pontosan miért lőtt rá Robert Ficóra, azt egyelőre nem tudjuk, így azt sem lehet kijelenteni, hogy őt a Ficót erősen bíráló újságcikkek tüzelték volna fel ennyire, a magyar kormánypárti propaganda egy része ennek ellenére ezt állítja, mi több, ebből levon egy szerintük Magyarországra is érvényes következtetést: a sajtó nem a kormányhoz tartozó szereplői hergelnek Orbán ellen, a kommentelőik most örülnek Fico rendkívül súlyos állapotának, ebből pedig számukra egyenesen az következik, hogy Orbán Viktor veszélyben van.

Bayer Zsolt pedig még ennél is tovább megy, hiszen a Magyar Nemzetben arról ír az antifa-támadásokra utalva, hogy „tavaly februárban még „csak” embereket vertek félholtra Budapest utcáin kommunista különítményesek, akik persze bármikor készen állnak a gyilkolásra is”, majd hozzáteszi, hogy „nagyon figyeljünk. Nagyon vigyázzunk”, hiszen „két éve a háborút sem hittük. Egy éve el sem tudtuk képzelni, hogy ezt a háborút kiterjeszteni akarják majd Nyugaton”, kicsit később pedig megjegyzi, hogy „nincs kedvem gondolni még valamit, amiről majd kiderül, rosszul gondoltam”.

A kormányzati kommunikáció főbb állításait a Fico-merénylettel kapcsolatban nehéz félreérteni: azt sugallják, hogy nem csupán a „békepárti” (Ficót Orbánnal együtt oroszbarátnak tartja a közvélemény, ezt ellensúlyozza mindkét kormány propagandája a békepárti jelzővel), jobboldali vezetők vannak veszélyben, hanem az őket megválasztók is. Ezzel pedig a Fidesz egyik legalapvetőbb kampányfogását veszi elő: az egzisztenciális félelemkeltést. És minden bizonnyal ebben az új, már a Fico-merénylettel dramatizált politikai térben fogják megpróbálni még erősebben betolni az ellenzéket, Magyar Pétert a „háborúpárti” címke alá.

Robert Fico, a többszörös túlélő

Politikai értelemben többszörös túlélő Robert Fico szlovák kormányfő, akinek, az ellene elkövetett szerdai támadás következtében, az élete is politikai küzdelme tétjévé vált. A HVG értesülései szerint a lövések oldalról érték a politikust, ami rontott a helyzetén, ez is magyarázhatja azt, hogy hosszú órákon keresztül tartott életmentő operációja a besztercebányai kórházban.

Hirdetés