Itthon hvg.hu 2020. április. 23. 17:17

Halmai és Scheppele: Belföldi erő nem állíthatja meg a diktátorként kormányzó Orbán Viktort

Amíg Orbán Viktort az országgyűlési képviselők legalább egyharmada támogatja, addig tarthat magánál minden hatalmat, amíg csak akarja. Ráadásul olyan rendeleteket hozott a kormány a járványra hivatkozva, amelyeknek közük sincs a koronavírushoz – írja Halmai Gábor és Kim Lane Scheppele.

Csak illúzió, hogy Magyarország vezetői tiszteletben tartanák a jogállamiságot: Orbán Viktor diktátorként kormányoz és belföldi erő nem tudja megállítani – írja a Verfassungsblogon egy közös cikkben Halmai Gábor alkotmányjogász és Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora, az autoriter rendszerek kutatója.

Kim Lane Scheppele az e heti HVG-nek is interjút adott, a hvg360-on is olvasható teljes terjedelmében.

A két szerző azzal indított, hogy Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke nemrég azt nyilatkozta: várni kell, hogy meglássuk, a magyar felhatalmazási törvényt miként alkalmazzák, eddig ugyanis összefér az uniós joggal. Halmai és Scheppele szerint az uniós biztos túlságosan könnyedén elhiszi, amit a magyar kormány állít, de ez félrevezető.

Orbán Viktor nagyjából hetven kormányrendeletet írt alá a felhatalmazási törvény elfogadása óta, amelyek közül soknak nincs köze a járványhoz – írták. Példaként hozták fel azt, hogy a Kartonpackot állami irányítás alá vették, majd a saját embereiket ültették a cég vezetésébe. De az is nehezen védhető szerintük, hogy az innovációs és technológiai miniszter elérheti bárki személyes adatait a járványra hivatkozva, vagy hogy a munkavállalók jogait korlátozzák.

A legnagyobb problémát azonban az jelenti a cikk szerint, hogy a parlament gyakorlatilag feladta a hatalomgyakorlást, és ezt a jogot a miniszterelnöknek adta át. A helyzet nem most kritikus, hiszen kétharmaddal a háta mögött a magyar kormányfő azt szavaztat meg, amit akar. De ha például két fideszes képviselő megbetegedne, netán meghalna, akkor máris borulna a kétharmad, Orbán mégis nyugodtan kormányozhatna tovább rendeletekkel, mintha mi sem történt volna.

Ráadásul mivel ezt a törvényt csak kétharmaddal lehet megváltoztatni, amíg a miniszterelnököt a képviselők legalább egyharmada támogatja, csak rajta múlik, meddig őrzi meg a korlátlan hatalmát

– olvasható a cikkben.

Hirdetés