Kim Lane Scheppele: Orbánnál nem csak a retorika veszélyes
Kim Lane Scheppele szerint Orbán Viktor megmutatja, hogy ha valaki nem rohammal, hanem csak fokozatosan szállja meg az államapparátust, akkor is szinte lehetetlen megbuktatni.
Kim Lane Scheppele szerint Orbán Viktor megmutatja, hogy ha valaki nem rohammal, hanem csak fokozatosan szállja meg az államapparátust, akkor is szinte lehetetlen megbuktatni.
Orbán Viktor a gyakorlatban mutatta meg, miként hogy a feltételek megváltoztatásán legalább annyira múlik a választási siker, mint a szavazópolgárok akaratán, írja a Princeton Egyetem tanára, Kim Lane Scheppele a tengerentúli politikai híroldalon, a The Hillben megjelent elemzésében.
A CEU Demokrácia Intézetének kerekasztalán vett részt Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt, ahol szakértőkkel arról beszélgettek, milyen lehetőségei lehetnek az ellenzéknek felülírni a Fidesz-féle Alaptörvényt, amely az ellenzék szerint önmagában alkotmányellenes. Továbbra is az tűnik a legbiztosabbnak, ha a választások után gondolkodnak a kérdésen Márki-Zayék.
Az alkotmányjogász szerint a kormány által létrehozott alapítványok miatt a magyar miniszterelnöknek anyagi gondjai sem lennének egy esetleges vereség után.
Kim Lane Scheppele és Halmai Gábor professzorok az Euractivban publikált, közösen jegyzett elemzésükben azt írják, a különleges felhatalmazás szétzúzta a magyar demokráciát.
Amíg Orbán Viktort az országgyűlési képviselők legalább egyharmada támogatja, addig tarthat magánál minden hatalmat, amíg csak akarja. Ráadásul olyan rendeleteket hozott a kormány a járványra hivatkozva, amelyeknek közük sincs a koronavírushoz – írja Halmai Gábor és Kim Lane Scheppele.
A felhatalmazási törvénnyel a miniszterelnök minden kontroll nélkül kormányozhat, s bár az EU még kesztyűs kézzel bánik vele, de Orbán Viktor barátokat veszít az unióban és a Néppártban – állítja Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem professzora, az autoritárius rendszerek, illetve a magyar politikai és jogrendszer elismert kutatója.
Interjút adott a Népszavának az egyik legelismertebb Magyarország-szakértő Amerikából, a Princeton Egyetem tanára, Kim Lane Scheppele. Úgy látja, Orbán elszámíthatta magát az európai választásokkal és a túlóratörvénnyel kapcsolatban.
Az Európai Unió óriási hibát követ el, ha alábecsüli Orbán Viktort, ugyanis az alkotmányjogász szerint el fogja érni a magyar miniszterelnök azt, amit akar.
A Fidesz által kialakított választási rendszer egy erős Jobbiknak is kedvezhet, ez magyarázza a párt ellen indított támadást – véli Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora. HVG-interjú.
A Princeton Egyetem professzora szerint azért is történhetett meg a röszkei határon az újságírók rendőri bántalmazása, mert a kormány évek óta tudatosan gyengíti a sajtó jogköreit, ezért alakulhatott ki olyan közeg, ahol nem figyeltek az újságírók védelmére.
A Magyarországon készülő válsághelyzet nemcsak a menekültek, hanem a magyar állampolgárok szabadságjogainak korlátozására is felhatalmazza az erőszakszervezeteket. A Princeton Egyetem szociológus professzora szerint az orbáni rendőrállam szisztematikus kiépítését igazolja az is, hogy a kormány arcképes adatbázist készül építeni a magyar állampolgároktól, és könnyen lehallgathatóvá teszi magánbeszélgetéseiket. Kim Lane Scheppele a Politicóra készített elemzésében arra sürgeti az uniós döntéshozókat, hogy fosszák meg Magyarországot szavazati jogától.