Álláspontjuk szerint többek között sérti az esélyegyenlőség elvét és nem segíti a tanárok munkáját.
Az állami egyetemek irodalomtudományi tanszékei-intézetei tiltakozó nyilatkozatot juttattak el az Indexhez. Az akcióhoz a Szegedi Tudományegyetem nem csatlakozott, a dokumentumot pedig nem írta alá a Debreceni Egyetem Irodalom- és Kultúratudományi Intézete sem, csak az oktatói, írja a portál.
A tanszékek az új NAT visszavonását kérik, szintén ezt szorgalmazza az MTA Irodalom- és Kultúratudományi Bizottsága is.
„Egyre nehezebb elérni, hogy a diákok nagyobb terjedelmű, összetett szövegeket olvassanak, és azokat értelmezni is tudják. A magyartanításnak ezért különös figyelmet kell fordítania a diákok olvasási érdeklődésének felkeltésére, képességeik fejlesztésére, az irodalmi hagyományok és a kortárs kultúra közötti közvetítésre. A most kiadott NAT tartalmi rendelkezései nem segítik a tanárokat ebben a feladatban”
- szerepel a nyilatkozatban.
Az aláírók többek között kifogásolják a központilag meghatározott törzsanyag mennyiségét és az erre fordítandó óraszám arányát, illetve az időrendi elvet, amely csökkenti a modern és kortárs szövegek közös feldolgozásának esélyét
Álláspontjuk szerint az új NAT sérti az esélyegyenlőség elvét, emellett szintén kifogásolják azokat a megfogalmazásokat, amelyek az írókat és az irodalmi alkotásokat a közvetlen erkölcsi nevelés és világnézeti meggyőzés eszközeként tüntetik fel.
A nyilatkozat teljes szöveg az Index cikkében olvasható el.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Magyar Tudományos Akadémia között is volt némi nézeteltérés a NAT miatt. Kedden a tárca közleményében azt írta, meglepőnek tartják az Akadémia felajánlását, miszerint az MTA kész szakmai segítséget nyújtani az új alaptantervhez, mivel Emmi szerint ők már évekkel ezelőtt be akarták vonni a Magyar Tudományos Akadémiát, sikertelenül.