Itthon hvg.hu 2018. január. 19. 14:10

#nemazentorvenyem – levelekkel indulnának harcba a Stop Soros-csomag ellen a civilek

Felolvasós tiltakozással fejezték ki aggályaikat a civil szervezeteket is megbélyegző Stop Soros-javaslatcsomaggal kapcsolatban a békés demonstráció résztvevői pénteken. A csomag a civil szféra megfélemlítéséről, önkényes megkülönböztetésről szól a szervezők szerint. Videó.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

Mint ismeretes, a kormány csütörtökön állt elő a törvényjavaslattal, de annak szükségességéről már szerdán beszélt Pintér Sándor belügyminiszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő, melynek lényege három pontban foglalható össze:

  • egyrészt adatbázist készítenének a bevándorlást támogató szervezetekről,
  • illetéket fizettetnének azokkal, akik külföldről kapnak pénzt, legyen szó magánszemélyről vagy szervezetről,
  • harmadszor pedig bevezetnék a „idegenrendészeti távoltartás” intézményét, amellyel lényegében a bevándorlást szervező személyeket igyekeznének távol tartani, kitiltani.

A pénteki demonstrációt szervező civil szervezetek szerint nem lehet listát készíteni azokról, akik segítik ezeket a szervezeteket, a demokráciában ilyen korlátozásnak nincs helye – jelentették ki. Hozzátették: a Stop Soros-csomag szerintük egy hosszú folyamatnak a kártékony lépése.

Hangsúlyozták: meg kell védeni a civil társadalmat, amely szerintük sokszínű, és sokféle társadalmi problémával foglakozik.

Az esemény kezdeményezői elmondták, olyan demokratikus országban szeretnének élni, ahol senki nem félemlíti meg őket, ahol a véleményeket meg lehet fogalmazni, és ahol a véleménye miatt senkit nem ér retorzió.

Nem lehet listát készíteni azokról, akik segítik ezeket a szervezeteket, a demokráciában ilyen korlátozásnak nincs helye – hangzott el.

Azon fognak dolgozni, tették hozzá, hogy ezt a törvényt ne fogadják el, vonják vissza, semmisítsék meg azt, mert szerintük hazug és önkényes. Azt kérik: a civil szerveztekben dolgozók, azzal kapcsolatban állók meséljék el, milyen élmények érték őket eddigi, civil munkájuk során. Az így született beszámolókat a szervezők a #nemazéntörvényem hashtag alatt fogják összegyűjteni, majd a nyilvánosság elé tárni.

Az eseményen, ahol Nem a civilek megbélyegzésére transzperesekkel vonultak fel a szervezők, részt vett több külföldi hírportál képviselője is, egyebek mellett a Politico, valamint a BBC tudósítója is. Utóbbi arról kérdezte a szervezőket, vannak-e illegális bevándorlók most Magyarországon? Emberek sose lehetnek illegálisak – érkezett rá a válasz.

Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában gyakorlatilag csúcsra járatta a sorozosát és a migránsozást, majd azt mondta, szerinte a törvényjavaslat a nemzeti konzultáció szellemében született meg, a célja pedig az, hogy Magyarország ne legyen bevándorlóország. Azok pedig, akik a migrációt szervezik és finanszírozzák, ne tudjanak boldogulni, és távol lehessen tartani őket Magyarországtól.

Hirdetés