Itthon hvg.hu 2016. december. 01. 09:59

Orbán: "Altalajcsere-kísérlet zajlik Európában"

Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezleten megint odamondott az EU-nak és az uniós politikusoknak, elmondta véleményét Trump politikájáról és ismét kitért a migránskérdésre is.

A gazdasági rendszer átalakítása sikerrel járt – mondta Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) csütörtöki plenáris ülésén.

Orbán beszédét azzal kezdte, hogy a szerdai diaszpóra tanácsban jobban énekelték a Himnuszt, mint a MÁÉRT-on, de mint mondta, nem idétlenkedni akar, de mostanában jó a hangulat az ilyen tanácskozásokon, mert a magyarok már egy győztes csapatnak érezhetik magukat, a győztesek oldalán állnak és egyre jobb magyarnak lenni. A kormányfő köszönetet mondott a határon túli magyaroknak azért, amiért ellenszélben is kiálltak az anyaországi kormány politikája mellett.

A miniszterelnök arról beszélt, hogy a segélyezésen alapuló rendszer helyett "egy munkaalapú gazdaságot építettek fel annak minden következményével együtt", hazaküldték az IMF-et, adót csökkentettek.

Orbán azt mondta, bár korábban populistának nevezték, már erről kezdenek leszokni, mert olyan populizmust még senki nem látott, ahol leszorítják a hiányt és az adósságot. Közölte, hogy a gazdasági rendszer átalakítása sikerrel járt.

Orbán azt is mondta, hogy ennek ellenére nem sikerült elszigetelni a külpolitikában, és ez szerinte annak köszönhető, hogy a külügyminisztérium irányt váltott, és ma már azt az elvet képviseli, hogy "amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten", vagyis nem hajlong és nem a küszöb alatt próbál becsúszni a helyiségekbe, hanem kiáll magáért. Azt mondta, ezért köszönetet kell mondani a külügyminisztériumnak.

Emellett szerinte a határon túliaknak is köszönhető az elszigetelés elkerülése, valamint szerencsére is szükség volt. "Azt mondhatjuk, hogy kakukktojásból vagy fekete bárányból fősodorú politika lett" – mondta Orbán a nyugat-európai trendekre utalva.

"Altalajcsere-kísérlet"

"Az elmúlt évek legnagyszerűbb sikere az a nemzetegyesítés, amelyet együtt vittünk végbe" – mondta Orbán, aki szerint 100 évvel Trianon után végre eggyé vált a nemzet és napi szintű a magyar-magyar együttműködés. Elmondta, hányan kértek magyar állampolgárságot a külhoni magyarok között, és ezek az adatok szerinte kishitűségre nem adnak okot.

Orbán Viktor, Semjén Zsolt és Potápi Árpád János
MTI / Koszticsák Szilárd

Orbán azt mondta, bár a környező országok EU-ba lépésekor mindenki azt gondolta, hogy a kisebbségeket majd jobban fogják védeni, de azóta kiderült, hogy az uniós ezzel kapcsolatos előírások is csak "halott betűk" ugyanúgy, ahogy a trianoni békeszerződésben szereplő kisebbségi jogok.

A kormányfő azt is kijelentette, hogy az EU bővítése elakadt, és bár Brüsszelben ezt bővítési fáradtságnak hívják, ez valójában arról szól, hogy "nem akarnak már felvenni senkit". Mint mondta, ez minket Szerbia és Ukrajna esetében is fájdalmasan érint, mert Szerbia csatlakozása elemi magyar érdek lenne, ahogy Ukrajnáé is.

Közben modernkori népvándorlás zajlik, Brüsszel tehetetlen, ez elemi érdekeit sérti a kárpát-medencei magyarságnak. "Altalajcsere-kísérlet zajlik" – mondta Orbán, szerinte bizonyos körök ki akarják cserélni az európai politika altalaját, amely azt is meghatározná, hogy milyen eszmék szökkennek szárba ebből az altalajból. A kormányfő egyértelműen kijelentette, hogy vannak népek, akiket "mi nem szeretnénk az unión belül látni", de mások igen.

"Helyzet van" – mondta Orbán az európai politikával kapcsolatban. Közölte, Magyarország ellenzékben van az EU-ban, de szerinte ez a "reformellenzék".

Megint odaszúrt az európai politikusoknak

Kitért Fidel Castro halálára és az azzal kapcsolatos európai reakciókra is: mint mondta, szerinte sokan mentegetik Castrót és elhazudják a valóságot. Közölte, ez a diktatúra áldozataival szembeni érzéketlenség, és mint mondta, a 68-as álmodozók máig nem tudják és nem értik, mi a szocialista rögvalóság, mi volt Kelet-Európában és Kubában.

Orbán azt mondta, ugyanezek az emberek a mai napig nem értették meg a Brexitet, és nem tudják megemészteni Trump győzelmét, holott szerinte "ez a valóság győzelme az ideológiák és álmok felett". Mint mondta, szerinte Európában is van egy hasonló életérzés, mert vannak, akiknek elege van abból, hogy folytonos lelkiismeretfurdalást próbálnak bennük kelteni, mert ha valaki magyarnak érzi magát, akkor nacionalistának, ha a családot szereti, akkor homofóbnak, ha keresztény, akkor klerikálisnak nevezik.

"Ebből az embereknek elege van" – mondta Orbán, aki szerint ez az érzés áll a mostani változások mögött, a választópolgárok visszavették a döntés jogát. A miniszterelnök szerint ezek a folyamatok párhuzamosak a 2010-ben kezdődött magyar változásokkal, szerinte akkor is azért szavaztak a Fideszre, mert a magyarok a valóságot akarták, és hogy végre álljon saját lábára az ország.

Orbán azt mondta, a politikai rendszerek változás előtt állnak a nyugati világban, a baloldal eszméi már teret vesztettek, de a hagyományos jobboldalnak is változnia kell, különben ők is teret veszítenek. A kormányfő beszélt Trump programjáról is, és mint mondta, szerinte vállalhatóak a főbb pontjai, köztük az amerikai demokráciaexporttal való leszámolás, vagy a migránsok be nem engedése.

Orbán kitért arra, hogy a napokban súlyos büntetést kapott egy szíriai migráns a röszkei eseményekért, és közölte: "Mi megmondtuk előre, kiplakátoltuk vele az egész országot, hogy ha idejössz, be kell tartanod a magyar törvényeket".

Összefogás Közép-Európában

Orbán azt is közölte, a V4-eknek össze kell fognia, ezt a gondolatot az Osztrák–Magyar Monarchiáig vezette vissza, de mint mondta, korábban ennek hiányoztak a gazdasági alapjai, most viszont már szerinte "a politikából leér a dolog lába a földre", és megvannak a gazdasági alapok is, és ez új megvilágításba helyezheti Közép-Európát is.

A miniszterelnök beszélt a határon túli magyarokkal kapcsolatos intézkedésekről, programokról is, és azt mondta, tematikus éveket fognak meghirdetni, most a külhoni magyar fiatal vállalkozók éve van, és őket támogatják. Közölte, a nemzetegyesítéstől eljutottak mára odáig, hogy a magyar vállalkozások artériaként elkezdték behálózni a Kárpát-medencét.

Kitért a román választásokra is, mint mondta, ez sorsdöntő lesz, mert a korrupcióellenes harc eszközét számos helyen a magyar vezetők ellen fordították, ezért veszélybe került az erdélyi magyarok bukaresti képviselete. Orbán ezért arra biztatta a romániai magyarokat, hogy menjenek el szavazni, hogy legyen a bukaresti parlamentben képviseletük.

Orbán megemlítette a bérmegállapodást is, amely szerinte a rögvalóságból indul ki, ezért meg fog valósulni és sikeres is lesz, és azt ígérte az értekezlet résztvevőinek, hogy a következő 5-10 évben az anyaországi gazdaság növekedni fog.

Hirdetés