Neue Zürcher Zeitung: Orbán Viktor kormánypolitikát csinált a Trianon-traumából
Orbán kényes területre téved, amikor azt mondja, hogy a nemzetnek nincsenek határai, ugyanakkor több szomszédos országgal is baráti a viszonya, írja a svájci lap.
Orbán kényes területre téved, amikor azt mondja, hogy a nemzetnek nincsenek határai, ugyanakkor több szomszédos országgal is baráti a viszonya, írja a svájci lap.
Már a második kiadása kerül a boltokba Rigó Máté Háború, profit, Trianon című könyvének, amely tavasszal jelent meg, és fontos új szempontokat emel be egy mindig aktuálisnak tűnő korszak értelmezésébe. A mű szerzőjével, aki a Trianon 100 Kutatócsoport tagja, és Ablonczy Balázzsal, a kutatócsoport vezetőjével Gócza Anita beszélgetett.
Magyarigazolvány után kettős állampolgárság, majd a határrevízió pedzegetése – így emeli a tétet a „nemzetegyesítés” jelszavát aktuálpolitikai céljaira használó jobboldal. A szavazatszerzésre alkalmas játszmában a kormányfő aktívan részt vesz.
Trianon identitást alakító fájdalom. Kezelni tagadva, legyintve rá nem lehet, kezeletlenül viszont elfekélyesedik. Vélemény.
Diadal és katasztrófa című, magyarul nemrég megjelent könyvében pozsonyi Comenius Egyetem tanára szakít a fekete-fehér látásmóddal, de tisztában van azzal, hogy Trianon ügyében aligha lehet közös nevező az érintettek között.
A miniszterelnök sálas provokációja nem más, mint belpolitikai játszadozás, írja a német lap.
Nem először bukkan fel Orbán Viktor körül a Nagy-Magyarország szimbólum, megesett már korábban is. Sokak szerint ez csak egy történelmi szimbólum és a nemzet egységét jelképezi, felesleges revizionista ideológiát felfedezni benne. Mások megsértődnek miatta.
Orbán Viktor futballviselete Putyin ukrajnai agressziójának fényében rendkívül ízléstelen, egyébként pedig a rendszer sérelmi politikájából egyenesen következik, írják a német lap szerzői.
A színész oda megy, ahova hívják – mondja. Tetszett neki a dal, énekelt, nem kérdezett.
A magyar történelem Mohács utáni évszázadainak egy megkerülhetetlen élménye a hintapolitizálás, a XVI-XVII. században a török és a német között őrlődtünk, aztán Trianonig a kuruc-labanc dichotómia határozta meg a közéleti gondolkodásunkat, a két világháború között pedig a revíziós vágyaink diktálta igyekezetből úgy törekedtünk minél jobban profitálni a német orientációból, hogy azért cserébe a kötelező minimumot akartuk nyújtani csak. Ami összeköti a múlt ezen nagy hintajátszmáit, az az, hogy valamilyen formában mindig kényszerpályán voltunk és egy erősen korlátozott mozgástérből próbáltuk kihajtani a legjobbat. Volt, amikor még össze is jött, máskor pedig csúfos kudarcot vallottunk. A hintapolitika ugyanis kockázatos játék, így nagyon fontos, hogy akkor van értelme csinálni, ha van egy nagy közös cél, amiért érdemes dolgozni, ha úgy alakul, még önmagunk ellenében is.
A várpalotai Trianon Múzeum által kiadott CD-n szereplő tizenkét magyar irredenta dal rockzenei alapokon, szimfonikus zenekarra hangszerelve készült el.
A zenész annak kapcsán beszélt a kormányfőről, hogy megnézte az új Trianon-filmet.