A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lett volna az MTA egyik osztályának ülése, ám az akadémikusok nem akartak ott megjelenni amiatt a Lázár által benyújtott törvényjavaslat miatt, amely szerint az államtudományi képzés ide kerülne a jogi karoktól.
Szerdára hívták volna a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre (NKE) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának ülését, de az érintettek bojkottálták a helyszínt – írja a VS.hu.
A IX. osztály a jogi, közgazdasági, hadtudományi tudományterületeket, valamint a szociológiát és a politológiát jelenti az MTA szervezeti rendjében: akadémikusokat, a PhD-fokozattal rendelkező kutatók által delegált képviselőket, és az érintett tudományos intézetek vezetőit.
A lap információi szerint, amikor az osztály tagjainak kiküldték emailen a meghívót, Vékás Lajos, Széchenyi-díjas akadémikus azt írta vissza a közös levelezőlistára, hogy nem hajlandó az NKE-n megjelenni, mivel egy törvényjavaslat szerint az NKE venné át az államtudományi képzést a jogi karoktól. Vékás leveléhez sokan csatlakoztak, nem csak a jogászok közül, míg végül a szervezők úgy döntöttek, hogy az az MTA Széchenyi téri épületében lesz az ülés.
A tiltakozás miatt a VS.hu szerint szerdán egyeztetés lesz Palkovics László felsőoktatási államtitkár és az intézményvezetők között.
A Lázár János által június 2-án benyújtott javaslat ellen hét magyar egyetem állam- és jogtudományi karának dékánja közös állásfoglalásban tiltakozott. Az NKE rektora, Patyi András és az intézmény szenátusa szerint viszont a Dékáni Kollégium tévesen értelmezte a törvénymódosítás céljait és tartalmát.
Különösen sajnálatosnak nevezték, hogy a dékánok álláspontjukat – a törvényjavaslat visszavonásának követelését – kiterjesztették az NKE életét több más ponton is alapvetően befolyásoló javaslat egészére, köztük kizárólag az intézmény belső működésére vonatkozó szabályokra is.