AZ INA-részvények eladása körül alakulhat ki az újabb magyar-amerikai konfliktus.
A Reuters mai cikke szerint az Egyesült államok diplomáciai offenzívával próbálja megakadályozni, hogy a MOL eladja orosz cégnek adja el 49 százalékos INA-részesedését.
A „Washington megpróbálja megakadályozni, hogy Magyarország Kreml-körüli pályára sodródjon” címet viselő cikk fölidézi, hogy az amerikai kormány korábban már megtette azt a szokatlan lépést, hogy kitiltott hat, a (NATO-szövetséges és EU-tag) magyar kormánnyal kapcsolatban álló személyt az országból, korrupcióval vádolva őket. Az írás föleleveníti Orbán Viktor korábbi viharokat kiváltó intézkedéseit: a bírók nyugdíjazását, a bankadót, és szól a netadó elleni tiltakozásokról is.
„De Washingtont elsősorban a Magyarország és a Kreml egyre szorosabb viszony aggasztja” – folytatódik a cikk, megemlítve, hogy Magyarország a Nyugat törekvéseivel ellentétben nem szállít földgázt Ukrajnába, viszont kötelezettséget vállalt a Déli Áramlat megépítése mellett.
A Reuters úgy tudja, hogy az amerikaiak egy látogatás keretében a horvát kormánynál és Washingtonban a magyar külügyminiszternél is megpróbáltak közbenjárni az INA orosz kézbe adása ellen.
A Reuters-cikk utal a nyugati diplomatákra, akik körében egyetértés alakul, hogy az elmúlt hónapokban fölgyorsult Magyarország Kreml-tábor felé sodródása. Példaként a „keleti nyitást” és Orbán illiberális demokráciáról mondott szavait említik.