2014. június. 13. 16:48 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 13. 16:46 Itthon

Zöldek: ne Ukrajnán keresztóül vigyék a paksi radioaktív hulladékot

Az Európai Parlament zöldpárti frakciója szerint az Európai Bizottságnak fel kell lépnie az ellen, hogy Ukrajnán keresztül szállítsák Oroszországba a 2003-as paksi üzemzavar során megrongálódott üzemanyag-kazettákat.

Rebecca Harms, a frakció társelnöke pénteken nyilatkozatban követelte, hogy azonnal tegyenek le a tervről, illetve a brüsszeli bizottság avatkozzon közbe, és gondoskodjon arról, hogy a nukleáris hulladék az uniós nukleáris biztonsági normák betartása mellett Magyarországon maradjon. "Nagyfokú felelőtlenség lenne, ha ezt a nagyon veszélyes nukleáris hulladékanyagot egy konfliktus sújtotta országon szállítanák keresztül" - fogalmazott Harms.

Jávor Benedek, a zöldek frakciójába készülő megválasztott EP-képviselő még csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón jelezte, hogy a fejlesztési miniszterhez fordul az ügyben. Az Együtt-PM szerint - mondta a szervezet társelnöki posztját betöltő Jávor - súlyos kockázatot jelentene, ha a forrongó Ukrajnán keresztül szállítanák el a kazettákat.

A magyar politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy sajtóinformációk alapján a megrongálódott üzemanyag-kazettákat, amelyeket kiégett fűtőelemnek kell tekinteni, egy magyar-orosz szerződés alapján még idén őszig el kell szállítani Oroszországba, ahol a tervek szerint végleges elhelyezést nyernek. Az Együtt-PM súlyos kockázatként értékeli, hogy a nukleáris hulladékot Ukrajnán keresztül szállítanák, és az "atomvonat" olyan területeket is érintene, amelyek "zavargásoknak vannak kitéve".

Jávor Benedek adatkéréssel fordult Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszterhez. Választ kér arra, hogy mi a végső határideje a hulladék kiszállításának, illetve, hogy az ukrajnai helyzet miatt kértek-e szerződésmódosítást annak érdekében, hogy más útvonalon vagy később vigyék el a kazettákat. Ha nem kértek szerződésmódosítást, akkor hogyan akarják kezelni az ukrajnai szállítással együtt járó biztonsági kockázatot? – sorolta tovább kérdéseit.

Az Együtt-PM társelnöke tudni szeretné azt is, hogy ha halasztható a szállítás, akkor ki viseli a tárolásból eredő többletköltségeket; ha nem lehet szállítani, akkor az milyen hatást gyakorol a paksi kettes blokk élettartam-hosszabbítására.

Jávor Benedek kérdésesnek nevezte, hogy a szállításról és a végleges elhelyezésről szóló megállapodások összhangban vannak az Európai Atomenergia Közösség (Euratom) szerződésével.

Ez utóbbi kérdést illetően Michele Rivasi, az európai zöldek nukleáris ügyekkel foglalkozó szóvivője pénteken már azt szögezte le: ha a fűtőcellák elszállítása tulajdonátruházással jár, akkor az ügylet egyértelműen sérti a nukleáris hulladékkezelésről szóló uniós szabályozást.

Hirdetés