Amikor a titkosszolgálat vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy ki szivárogtatta ki az őszödi beszédet a sajtónak, állítólag a múlt héten elhunyt, a Simon-ügyben érintett Welsz Tamást is kihallgatták – írja a Népszabadság.
A Népszabadság információi szerint a múlt héten elhunyt Welsz Tamás hangmérnökként dolgozott abban a csapatban, amely az MSZP megbízásából 2006 nyarán rögzítette Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét. A lap azt írja: abban az évben „dolgozta fel” először a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) a Simon-ügyben érintett Welszt: túlságosan nagy lábon élt és túlságosan jóban volt az APEH akkori egyik magas beosztású munkatársával.
Az akkori titkosszolgálat szerint ők ketten vagyonosodási vizsgálatok „sikeres átvészeléséhez” és más adóelkerülésekhez nyújtottak volna segítséget, ám később az APEH és a gyanúba keveredett vezető útjai "csendben elváltak" – írja a lap, hozzátéve: a Welsszel közös ügyekben nem indult sem adóügyi, sem büntetőeljárás.
Két évvel később a Külügyminisztérium „jelentette fel” az NBH-nál, miután többen jelezték a tárca illetékeseinek, hogy a magát bissau-guineai diplomatának kiadó Welsz 30-50 ezer euróért afrikai útleveleket és állampolgárságot árul. Az NBH kezdeményezésére az APEH akkor vagyonosodási vizsgálatot indított ellene, ami több mint kétmilliárd forint illegális jövedelmet tárt fel.
Az adóhatóság akkor különböző jogcímeken összesen mintegy kétmilliárd forint befizetésére kötelezte Welszt, ám a Népszabadság szerint ekkor egy "abban az időben már nyugdíjas volt titkosszolgálati vezető valakinek odaszólt az APEH-nél", ahol "hirtelen rájöttek", hogy adminisztrációs hibákat követtek el, és összesen egymilliárd forinttal csökkentették a Welszre kiszabott bírságot és egyéb fizetendőket.