Itthon Dreissiger Ágnes 2012. március. 18. 12:00

Vaklicit: jó a betegnek, de újabb tőrdöfés a gyógyszertáraknak

Az éves rendes gyógyszerlicit jó a betegnek és végső soron jó az államnak is: nem jó viszont a patikáknak, amelyek jelentős bevételtől esnek el. Van olyan patika, amelyiknek az árréscsökkenés több száz ezer forintos veszteséget jelentett.

"A vaklicitet múlt augusztusban vezették be, és gyakorlatilag mindenkinek bevételkiesést okoz"- mondta lapunknak egy fővárosi patika vezetője. "Ez a betegnek is csak akkor jó, ha az árváltozás után rögtön az olcsóbb készítményre áll át. Ráadásul a patikák polcain maradnak azok a készítmények, amelyekért a támogatásváltozások miatt a betegeknek sokkal többet kéne fizetniük. De azok is ránk maradnak, amelyek kikerültek a közgyógylistáról."

Idén sem könnyíti meg a gyógyszertárak egyébként sem túl rózsás helyzetét az úgynevezett vaklicit. Ennek a törvényben előírt eljárásnak az a lényege, hogy a különböző gyártók a gyógyszerkészítményeiket megversenyeztetik. Azért "vak" licit, mert arról nem tudnak, hogy a többiek ugyanazért a készítményért mennyit kínálnak. A licit végén az, aki minden szakmai feltételnek megfelelt, és a legalacsonyabb árat ajánlotta, megkapja a"referenciakészítmény" státuszt. A többiek, akik ennél nem több, mint öt százalékkal ajánlottak többet, belekerülnek az úgynevezett preferált referencia sávba.

Igazodj!

Ezután egy második forduló következik: ennek lényege, hogy már a gyártók tudják, mi lesz a referenciakészítmény, ehhez tudják viszonyítani az áraikat. Ha nem akarnak kiesni a támogatott körből, lehetőségük van az árukat a referenciakészítmény árához igazítani, hogy megőrizzék a termékeik támogatott státuszát, illetve piacát.

Sok gyógyszertárnak kell kapaszkodnia, ha túl akar élni
Fülöp Máté

Minden évben kétszer tartanak ilyen vaklicitet, és így az árak és a támogatások is évente kétszer változnak: október elsején és április elsején. Idén már az első körben 660 termék árát csökkentették a gyárak, ami a társadalombiztosításnak és a betegeknek is jó, nehézséget jelent viszont a patikáknak. Ráadásul éppen a második forduló, ami több száz újabb terméknél jelent árcsökkenést - és így újabb bevételkiesést okozhat. Az árak visszaesése hatással van az árrésre is.

Csökken, csökken, csökken

"Miközben a patikák bevételük jelentős részét ebből a körből termelik ki, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek" - mondta a hvg.hu-nak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Az országban nagyjából 2400 patika üzemel, ennek közel egynegyede veszteséges, a kifizetetlen szállítói állomány hetvenmilliárd forintra tehető, ebből a lejárt követelés 19 milliárd forint.

Hankó Zoltán szerint a patikáknak az is gondot okoz, hogy viszonylag komoly készletük van azokból a készítményekből is, amelyek ára ezen procedúra során csökkenhet. Így nem elég, hogy az árréscsökkenés miatt állandóan veszteséget könyvelnek el, de a készletüket is veszteséggel tudják csak értékesíteni. Van olyan gyógyszertár, ami önmagában sok százezer forintot bukott egy ilyen alkalommal. De veszteséggel ilyenkor szinte minden patika számol.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.