Napi: rövidebb nyitva tartásra kényszerülhet sok patika
Tavaly 92 gyógyszertár zárt be az országban, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 60-hoz képest - derül ki a Napi Gazdaság által közzétett adatokból. Idén januárban a lap szerint 10 százalékos forgalomcsökkenést tapasztalt a gyógyszertárakban a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége elnöke. Korodi Karolina szerint a bevételcsökkenés a vidéki kis patikáknak okozza a legnagyobb nehézséget.
Majdnem kétszeresére emelkedett a gyógyszertárbezárások száma tavaly - legalábbis ez derül ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara adataiból, amelyekről a Napi Gazdaság számolt be. A legtöbb bezárásról szóló hír egyébként a bevételcsökkenést leginkább megsínylő kis vidéki gyógyszertáraktól érkezik, bár nem minden esetben tudni, hogy mi adta a végső lökést a döntéshez - idézi a lap Korodi Karolinát.
Február 1-jétől kilenc nagy értékű − onkológiai és mozgásszervi betegségekre való − gyógyszer forgalmazását a közforgalmú gyógyszertáraktól a fekvőbeteg-ellátó intézményekhez sorolták, ez Korodi szerint olyan újabb csapás, ami az érintett több mint száz patikánál a létszám leépítését, valamint a nyitva tartás rövidítését vonja maga után. A szintén február 1-jétől kötelező plusztájékoztatás az olcsóbb gyógyszerekkel megtakarítható összegről Korodi szerint zökkenőmentes a hálózati gyógyszertáraknál, a betegek azonban ezt vegyesen fogadják: míg egy részük örül az információnak, nem kevesen inkább háborognak a vélt időhúzás miatt.
Egyetlen patikából sem érkezett olyan visszajelzés, ami a tájékoztatási kötelezettség nehezítését jelezte volna − mondta a Napinak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy minden blokkon szerepelnie kell a megtakarítható összegnek, részben azért, mert lehet, hogy eleve a preferált referencia-ársávba tartozó gyógyszert írta fel az orvos, másrészt a nem helyettesíthető gyógyszereknél ennek értelme sem lenne. Mindazonáltal további egyeztetéseket tartanak a rendszergazdákkal, hogy az összes félreérthető részletkérdést rendezzék.
Az áprilistól beinduló hatóanyag alapú receptfelírással kapcsolatban Hankó megjegyezte, az orvosok az OEP-től és az informatikusoktól egységes tájékoztatást és segítséget kapnak, s a kamara is dolgozik rajta, hogy a szabályokra, veszélyekre teljes körűen figyelmeztessék a gyógyszerészeket. Január 1-je óta egyébként az orvosok nyomon követhetik az OEP honlapján, hogy a betegük a helyettesíthető gyógyszerek közül melyiket váltotta ki, így az esetleges panaszokat is helyükön tudják kezelni.