Az elmúlt öt évben egyetlen hónapban sem indult annyi felszámolási eljárás gyógyszer-kiskereskedelemmel foglalkozó cégek ellen, mint februárban. A legnagyobb társaság, amely felszámolással végezte, a budapesti Gyógyszerpont Magyarország Kft. volt.
A gyógyszertámogatás csökkenésének hatása a jelek szerint masszívan érvényesül a kiskereskedelemben. Idén akár 100-nál több patikát működtető vállalkozás ellen indulhat felszámolási eljárás, ha folytatódik az elmúlt két hónapban kialakult trend, ami a piacon működő társaságok 5 százalékának eltűnését jelentené. Februárban 9 cég ellen indult felszámolás, ennyi eljárás nem volt az elmúlt öt évben havi szinten a területen – írja a Gazdaság.hu.
A februárban bedőlt patikaüzemeltetők közül a legnagyobb a budapesti Gyógyszerpont Kft., amely 2009-ben 770 millió forint feletti árbevételt produkált, miközben vesztesége csaknem elérte a 90 millió forintot. Szintén ebben a hónapban indult felszámolási eljárás a belvárosi Marsal Patika Kft. és a makói Marospharma Kft. ellen, mindkét társaság több százmilliós forgalom mellett termelt veszteséget.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökének korábbi nyilatkozata szerint a gyógyszertárak negyede már most is veszteségesen működik, a körbetartozás mértéke pedig meghaladja az ágazat éves árrésbevételének háromnegyedét. Hankó szerint a gyógyszertámogatás csökkenése miatt az elmúlt négy évben megszűnt cégek fele tavaly zárt be, ha ez a trend folytatódik, veszélybe kerül a lakossági gyógyszerellátás.
Tavaly 50 gyógyszer-kiskereskedelemmel foglalkozó társaság ellen indult felszámolás, ami a teljes piac 2 százalékát jelenti. Összesen 2248 társaság működött tavaly e területen, 122 ellen indult végrehajtás az év során. Új cégeket is alapítottak, szám szerint 46-ot, de ez nem tudta ellensúlyozni a kivonulókat. Jelenleg valamivel több mint 2400 vállalkozás tevékenykedik a piacon, ezek összesen 14 200 embernek biztosítanak munkát.